Rugby Championship bez Jižní Afriky?

14. října 2020 (19:15)

SvětovéZpravodajství

(Podle jihoafrických zdrojů – 14. 10. 2020) - Organizace SANZAR, řídící nejvyšší soutěž jižní polokoule Rugby Championship, předala jihoafrické unii (SARU) výzvu, aby do 48 hodin potvrdila start v soutěži, která se letos odehraje v Austrálii. Stejně jako ze Super Rugby nezůstal ani z obvyklého systému šampionátu kámen na kameni, plán určuje, že se soutěž odehraje od 31. října do 12. prosince.

Hrát se má formou dvojzápasů v Sydney, v blízkém Newcastle (Nový Jižní Wales), jen druhé kolo má hostit stadion Suncorp v Brisbane (Queensland). Problém pro jihoafrickou reprezentaci je v tom, že jihoafrická vláda v rámci protiepidemiologických opatření až do minulého měsíce tvrdě omezovala hromadnou sportovní přípravu a Jihoafričané se necítí dostatečně připraveni. Vždyť teprve minulý týden zahájili svou „odemčenou“ soutěž Super Rugby. Nejtěžší soupeři JAR Nový Zéland a Austrálie naopak již své soutěže Super Rugby dokončili a minulý týden ve Wellingtonu hráli první zápas Bledisloe Cup. Argentinští Pumas už jsou na místě a připravují se bezpečné bublině v Sydney.

Nový kouč Boks Jacques Nienaber odkazuje na výsledky vědeckého výzkumu, které říkají, že hráč mezinárodní úrovně musí absolvovat přípravu minimálně 400 až 500 minut, aby byl připraven na zátěž série mezinárodních zápasů, a v letošním Championship musejí týmy během sedmi týdnů odehrát 6 těžkých zápasů. Neméně důležitým argumentem je, že Jihoafričané nehodlají jen tak hazardovat se svým titulem nejlepšího světového týmu.

Další problém je s dodržením povinných čtrnáctidenních karantén jak v Austrálii, tak po návratu do Jižní Afriky. Proto ten limit 48 hodin, ve kterém musí vedení SARU rozhodnout o startu, jinak by Springboks nedodrželi karanténní lhůtu po příletu do Austrálie. S tím souvisí i to, že po návratu do JAR, by jihoafričtí hráči kvůli karanténě nestihli Štědrý den, což je pro ně i pro jejich rodiny nepředstavitelné.

Takže všechno mluví spíše pro neúčast Sprongboks na australském turnaji, ostatně SA Rugby v dnešní v tiskové zprávě potvrdil, že "Plánovaný odlet Springboks do Austrálie má nyní zpoždění.“ Navíc nedošlo k žádnému výběru družstva a všichni nejlepší hráči trénují se svými provinciemi v rámci přípravy na druhé kolo Super Rugby Unlocked.

Nebo že by to všechno směřovalo k odluce? Vždyť Jižní Afrika se netají svou snahou připojit se k evropskému turnaji Six Nations od roku 2024. Vlaštovky v podobě čtyř elitních jihoafrických týmů, které by se měly připojit ke Guinness Pro14 už se chystají k cestě do Evropy.

Plánovaný program Rugbychampionship 2020

Předkolo 31.10. Sydney Austrálie - Nový Zéland  
1. kolo 7.11. Brisbane Argentina - Jižní Afrika Austrálie - Nový Zéland
2. kolo  14.11. Sydney  Nový Zéland – Argentina  Jižní Afrika - Austrálie
3. kolo 21.11. Sydney Nový Zéland – Jižní Afrika Austrálie - Argentina
4. kolo  28.11. Newcastle  Argentina – Austrálie Jižní Afrika - Nový Zéland
5. kolo 5.12.  Sydney Argentina - Nový Zéland Austrálie - Jižní Afrika
6. kolo 12.12. Sydney  Jižní Afrika – Argentina  

 

O Autorovi

Redakce

Další články autora