Rojníci ponesou zátěž zápasů, útočníci se budou učit

15. srpna 2020 (01:12)

KlubovéZpravodajství

Havířov 14. srpna 2020 - Zvláštní situace v týmu, kterému se naposledy ve 2. lize vůbec nedařilo, a skončil na podzim 2019 poslední, vyžadovala řešení. A jak už to bývá, hráči našli chybu ve všem okolo, jen ne v sobě, což vyústilo v rezignaci trenéra Patrika Kovácse. Trenérský úbor navlékl nedávný reprezentant Pavel Indrák, přestože je kvůli zaměstnání stále na cestách, Patrik je však jeho asistentem a pokud je Pavel mimo Havířov, vede tréninky. Redakce využila poslední přípravy před jediným přípravným zápasem s žilinskými Bears a položila Pavlovi otázku na směřování týmu v nastávající půlsezóně.

„Máme zkušený roj, někteří hráči se věkem blíží k veteránské hranici, pokud už ji nepřekročili, a to by měl být pilíř naší hry, na druhé straně máme hodně mladé kluky v zadních řadách, věková hranice balancuje mezi 19 a 20 lety, to znamená, že jsou nevyhraní, nevyzrálí a čeká nás tedy úkol zapracovat mladé kluky do mužstva. Na trénincích se ukazuje, že problém je, že třeba v technice přihrávek, přebírají míč ve stoje, a také přihrávají ve stoje,“ říká Pavel.

Je to ovšem dlouhodobý problém mládeže v klubu, nedostatek hráčů způsobuje, že kluci už delší dobu hrají ve společenstvích, nemáme v soutěži vlastní plně obsazené týmy, důsledkem pak je, že kluci nemají ani techniku, ani potřebné herní návyky.

„A to je věc, kterou musíme v mužstvu řešit za pochodu,“ podotýká Pavel, „snažíme se hlavně přihrávat, protože červnový přátelský zápas s Ostravou ukázal, že máme problém zvládnout tři čtyři přihrávky za sebou bez předhozu. Potřebujeme, aby se kluci zapracovali na určité posty, aby nependlovali z místa na místo, aby se naučili hrát na nějakém svém základním postu, pro který mají předpoklady, nebo ty předpoklady v sobě najdou. Teď třeba řešíme post mlýnové spojky, nemáme na mlýnovku hráče. Takže to nejdůležitější na podzim bude, aby se ta mladá formace naučila hrát pod psychickou zátěží a zvládla taktiku hry zadních řad,“ dodává Pavel, „to je naším cílem pro podzim.“

Z toho je zřejmé, že trenér vůbec neřeší umístění nebo nějaké postupové cíle, že se všechno bude zaměřovat na konsolidaci vztahů v týmu, na zvládnutí techniky a taktiky, případná výhra nad některým ze soupeřů bude jen vítaný bonus.

„Vzpomeň si,“ připomíná Pavel, „že už jednou jsme takovou situaci zažili, to když začínali hrát v mužstvu bratři Kozubíkovi a další mladí hoši, zanedlouho jsme pak hráli o postup do extraligy, teď můžeme být v podobné situaci a já věřím, že to kluci za nějaký čas zvládnou. Jsou to běhaví hoši a my také chceme hrát běhavé ragby od lajny k lajně, ale samozřejmě v mezích toho, co nám zaprvé dovolí fyzička a zadruhé co nám dovolí technika,“ připouští trenér našeho týmu mužů.

Zástupce kapitána Filip Filipiak s míčem a zástupce trenéra Patrik Kovács vpravo

O Autorovi

Redakce

Další články autora