Reorganizace soutěží pokračuje

13. ledna 2019 (16:37)

DomácíZpravodajství

Praha 12.1.2019 - Na to, jak složitý byl nový systém našich soutěží, podal sportovní úsek unie při jejich další reorganizaci podivuhodný výkon. Šlo o to, jak dát v soutěžích šanci na úspěch týmům tří výkonnostních skupin ve dvou soutěžích, a to se, jak se zdá, povedlo. Včera v Praze sportovní úsek nový model pro rok 2019 představil.

Je skutečně obtížné vytvořit soutěžní hierarchii při pouhých šestnácti týmech ragby XV v republice, to je ku příkladu stejný počet, jaký má fotbalová 1. liga. Ukazuje se totiž, že pro mnoho klubů bylo prvotní nadšení, se kterým se do soutěží přihlásily, doslova smrtící. Tak se třeba rozpadl tým v Plzni a vloni v Karlových Varech, do soutěží 2019 se nepřihlásily ani Kralupy, ani Rakovník.

Podle slov sportovního ředitele ČSRU Dana Beneše, který nový systém představil, je cílem změny dosáhnout stabilizace a lepší návaznosti soutěží na jedné straně a zajistit dostatek času na přípravu na straně druhé.

Sezóna bude relativně dlouhá, jarní část začíná 30. března a končí 29. června, podzimní začíná už 3. srpna a končí 9. listopadu. Návrh sportovního kalendáře samozřejmě obsahuje termíny pro utkání národního týmu, soutěž XV a dvě soutěže 7ʾs – 7 turnajů českého poháru a 3 turnaje mistrovství ČR. Diskuse se vedla terminů pro mistrovství ČR 7ʾs kvůli nedostatku času na přípravu na patnáctkové soutěže, ale nakonec se turnaje M ČR 7ʾs budou hrát v prvních třech víkendech srpna. Závěr soutěží koncem října a počátkem listopadu zase koliduje se závěrečnou fází mistrovství světa a termíny finálových fází našich soutěží se mohou mírně upravovat.

Co nás čeká

Po snad 20 letech se mění název nejvyšší soutěže, lépe řečeno vrací se k původnímu názvu 1. liga, iniciátoři změny zřejmě usoudili, že naše extraliga není nic extra, bude 2. a 3. liga. Ale nejprve se bude hrát 1. a 2. liga a po její jarní první části začne už 18. května podzimní část, kdy přibude i 3. liga.

Pro podzimní část soutěží se týmy rozdělí podle umístění na 1. ligu TOP 6, ze které vzejde mistr republiky a jak název napovídá, vytvoří ji prvních 6 týmů 1. ligy po základní jarní části. Podzimní část týmy TOP 6 nezačnou od nuly, ale obdrží bonifikační body: 1. tým 10 bodů, 2. 8 bodů, 3. 6 bodů, 4. 4. body, 5. 2 body a poslední šestý bude mít 0 bodů.

Ve 2. lize budou hrát 7. a 8. tým 1. ligy a první čtyři týmy 2. ligy po základní jarní části. Zbývající 4 týmy 2. ligy po základní části pak vytvoří podzimní 3. ligu.

Vítěz 1. ligy TOP 6 tedy bude mistrem ČR pro rok 2019, první 2 týmy 2. ligy budou mít nárok na postup do 1. ligy 2020 a týmy 3. ligy se na jaře 2020 zase vrátí do 2. ligy. Jaký by měl být efekt tohoto trošku složitého a nepřehledného opatření? Všechny týmy budou mít určitou šanci na úspěch, a to i ten poslední podle republikového rankingu, pokud se probojuje do finále 2. ligy, může hrát v roce 2020 1. ligu.

A jak to bude vypadat graficky

ZÁKLADNÍ ČÁST (pořadí týmů podle rankingu)

NADSTAVBOVÁ ČÁST (týmy podle umístění v základní části)

O Autorovi

Redakce

Další články autora