Ragbyový svět čekají velká ligová finále

17. června 2022 (16:35)

SvětovéZpravodajství

Je mnoho zemí s hrou a vrcholovými soutěžemi na vysoké úrovni, ale je nesporné, že všeobecný zájem se upírá především na Top Four: evropské Premiership a Top 14 a interkontinentální Super Rugby Pacific a United Rugby Championship. Tři z nich čeká o tomto víkendu rozuzlení, začínají v sobotu v 9 hodin našeho času novozélandským finále mezi Blues a Crusaders v Super Rugby Pacific, pokračují v 16 hodin na Twickenhamu finálovým utkáním Gallagher Premiership Saracens s Leicestrem a končí v 19:35 CEST jihoafrickým derby Stormers s Bulls v United Rugby Championship. V top 14 se zatím hrají semifinálové zápasy, dnes ve 21:05 mezi Castres (1. po základní části) a Toulouse (4.) a zítra se utká Montpellier (2.) s Bordeaux (3.)

Super Rugby Pacific: Blues v. Crusaders

První na řadě je tedy finále Super Rugby Pacific, ve kterém odborníci nevidí jasného favorita. Pro Blues mluví, že hrají doma v Eden Parku, že v dubnu Křižáky porazili 27:23 dokonce na jejich domácím hřišti v Christchurchi, což se stalo poprvé po 18 letech, důležité pro sebevědomí Blues také je, že výhrou ukončili sérii14 porážek v řadě. Mají celou řadu vynikajících hráčů – Roger Tuivasa-Sheck, Rieko Ioane, Mark Telea, Beauden Barrett – a výbornou týmovou souhru. Mají 67 procentní úspěšnost v překonávání čáry zisku (nejlepší v soutěži) a vysokou morálku, několik zápasů rozhodli v posledních minutách.

Na otázku, co mluví pro Křižáky, odpovídají experti: „Protože to jsou Křižáci,“ tečka. Protože jsou to desetinásobní vítězové Super Rugby. Protože mají hráče, jako jsou Sam Whitelock, Scott Barrett, Codie Taylor, Richie Mo'unga, Dave Havili, George Bridge a Jack Goodhue. Protože jsou mistry protiútoku. Žádný tým v této sezóně nezaznamenal více pětek (11) založených z překopů soupeřů. Protože jejich útokovka Mo'unga má výjimečnou práci nohou, v 11 zápasech prošel přes 48 obránců, podobně zadák Jordan, vyhnul se 60 obráncům ve 13 zápasech a položil 10 pětek.

Přesto je tu slabina, Crusaders dostali v této sezóně čtyřikrát červenou kartu, což je dvojnásobek oproti Blues. Nedostatek disciplíny může rozhodnout finále.

Gallagher Premiership: Saracens v. Leicester Tiger

Ve finále anglické Premiership, tradičně v chrámu anglického ragby v Twickenhamu, pravděpodobně nebude vyprodán se utkají se Saracens s Leicester Tigers a zápas budí v Anglii emoce. Saracens nejsou zrovna nejoblíbenější a aféra s podvodem při obcházení nařízení o platovém stropu, která je předloni poslala do 2. ligy, jejich oblibě nepřidala. Na druhé straně jsou Saracens pětinásobnými šampióny, z toho 4 tituly získali od sezóny 2014/2015.To leicesterští Tygři mají titulů deset, ale poslední titul získali před 10 lety. Opatrně se připouští, že by mohli vyhrát, neboť vyhráli Premiership s náskokem 17 bodů před Saracény. Ale proti stojí fakt, že z posledních 5 vzájemných zápasů vyhráli jen jeden a ani dlouhodobé výsledky nehovoří v jejich prospěch – vyhráli jen 5 zápasů, 2 remizovali a plných 15 prohráli. I to je možná důvod, proč sázkové kanceláře preferují Saracens a dávají jim 60 procentní šanci na výhru.

United Rugby Championship: Stormers v. Bulls

Finále United Rugby Championship 2022 a celé Jižní Afriky se hraje v Kapském Městě, kde Stormers budou hostit Bulls. Právo na finále oba jihoafrické týmy získaly těsnými semifinálovými výhrami nad irskými týmy. Stormers porazili v Kapském Městě Ulster 17:15 konverzí v 85. minutě, když o poločase prohrávali 10:15. Bulls měli podstatně těžší úkol porazit Leinster v Dublinu, ale ovládli zápas a po vedení v půli 17:14 zvýšili náskok na 8 bodů a udrželi ho až do poslední minuty, kdy ztroskotal pokus Leinsteru o vyrovnání a zápas nakonec skončil 26:27. Býci jsou týmem, který dokázal jako jediný jihoafrický tým vyhrát Super Rugby, v letech 1996 až 2019 to dokázali třikrát. Jihoafričtí experti kupodivu připouštějí, že více šancí na výhru mají právě Bulls, přestože v soutěži se Stormers dvakrát prohráli 26:30 a 17:19.

O Autorovi

Redakce

Další články autora