Ragby v Krakově slavilo 50 let

28. listopadu 2023 (22:06)

SvětovéZpravodajství

V náhledu zleva: Zakladatel a první předseda Juvenie Krzysztof Kalisz, první trenér Józef Fikoczek a druhý předseda Leszek Samel

Kraków 25. listopadu 2023 – Půl století existuje ragbyový klub v někdejším sídelním městě polských králů, dnes hlavním městě regionu Malopolsko, Krakově. Na oslavu 50. výročí našeho prvního zahraničního partnerského klubu Juvenie Krakov byli pozváni i zástupci našeho klubu sekretář Karel Gaman, v roce 1976 iniciátor partnerství, a sekretář havířovských Old Boys Ladislav „Boby“ Kozubík, kterého pozvala veteránská sekce Juvenie.

Jubileuszowa gala, jak polsky zní slavností zasedání k oslavě výročí, proběhla v hale 100-lecia KS Cracovia 1906 na Aleji Marszałka Ferdinanda Focha u obrovských městských luk zvaných Błonia nedaleko centra města, na kterých má Juvenia svůj stadion. Samotný sportovní klub Juvenia zaznamená 8. prosince 117 rok existence, ale v dříve multisportovním klubu zůstala jen ragbyová sekce, ustavená v roce 1973 a nesoucí nyní oficiální název Juvenia Kraków Craft Sports Club.

Sportoviště na Błoniach - vlevo ragbyový stadion

Zakladatelem ragby v Juvenii a prvním předsedou, se kterým jsme nepsanou dohodu o partnerství uzavřeli, byl Krzysztof Kalisz a pokračovatelem na předsednickém postu Leszek Samel, za jehož předsednictví se spolupráce mezi našimi kluby dostala na novou úroveň výměnou hráčů. Naši nejlepší hráči startovali za Juvenii v dobách, kdy klub měl šanci na úspěch v polské lize a naopak nejlepší hráči Juvenie dopomohli našemu týmu k zisku stříbrných medailí v extralize v roce 2012. Mezi nimi Marek Odoliński, nyní trenér Hegemonu Mysłowice a především nynější trenér Juvenie Konrad Jarosz. Můžeme ještě připomenout, že i současný předseda klubu Rafał Budka si rovněž zahrál jednu sezónu v Havířově.

Jubilejní gala v hale Cracovii měla skvělou atmosféru, slavnost uvedl a v průběhu doprovodil smíšený sbor, což přidalo na důstojnosti zasedání. Rovněž video s předtočenými rozhovory s členy klubu od nejmenších až po činovníky velmi oživilo atmosféru odpoledne. Po úvodním proslovu předsedy Rafala Budky, se za řečnickým pultíkem vystřídali bývalí předsedové a trenéři v čele s hostem nejvzácnějším, prvním trenérem Juvenie Józefem Fikoczkem, který na oslavu přijel z Německa, kde už delší dobu tento bývalý horník a hráč Czarnych Bytom žije. Se zdravicí vystoupili i představitelé města Krakova, Polského svazu ragby a další.

V části ocenění obdrželi zasloužilí činovníci, trenéři, hráči a hosté pamětní medaile a odznaky, mezi jinými obdržel pamětní odznak i sekretář našeho klubu Karel Gaman (na snímku výše vlevo). Na oplátku předal předsedovi Juvenie pamětní plaketu, která svým obsahem charakterizuje partnerství Havířova a Krakova.

 

 

O Autorovi

Redakce

Další články autora

Komentářů: 1

  1. Radek Kloda

    Díky Karlovi Gamanovi máme stále co si pročítat a vyhledávat na našem webu. Tento příspěvek je velmi zdařilý a hlavně velmi aktuální.
    Vedení RC Havířov mými ústy děkuje Karlovi za jeho všechny dosavadní příspěvky a doufám i mnoho dalších článků a informaci.
    Samozřejmě i já a všichni členové našeho klubu přejí krakovskému klubu Juvenia Kraków mnoho zdařilých sezón do dalších nejméně 50-ti let. Samozřejmě také držíme všechny palce, aby družstvo mužů udrželo 1. místo v extralize 2023-2024, které bez ztráty bodu drží po podzimní části.
    Oczywiście ja i wszyscy członkowie naszego klubu życzymy Klubowi Sportowemu Juvenia Kraków Craft Sports Club wielu udanych sezonów na co najmniej kolejne 50 lat. Oczywiście trzymamy też kciuki, aby męska drużyna utrzymała 1. miejsce w Ekstralidze 2023/2024, które po jesiennej części utrzymuje bez straty punktu.