Ragby se opět zapsalo do historie

2. dubna 2021 (13:50)

SvětovéZpravodajství

(Rugby Israel Newsletter Q1 2021) – Izraelský národní tým Rugby 7s byl první, kdo těžil z Abrahamovských dohod a odcestoval do Sjednocených Arabských Emirátů (SAE) ke společnému tréninkovému táboru a přátelskému utkání. Po měsících plánování a změnách na poslední chvíli tým přistál 16. března 2021 v Dubaji a zapsal se do historie.

Trenér SAE Apollo Perellini a izraelský trenér Kevin Musikanth pracovali se společným mužstvem dva dny a připravovali je na 19. Března, den utkání. Naši přátelé z Emiratů nešetřili úsilím, aby nás uhostili, a v den zápasu se sešlo mnoho zástupců různých televizních kanálů a zástupců dalších médií, které chtěly tuto zvláštní příležitost pokrýt. Oba kapitáni měli plné ruce práce s rozhovory pro média.

Týmy nastoupily na hřiště s vlajkami, hrály se národní hymny, po nichž následovalo video přání izraelského prezidenta Rivlina: "Šalom a salaam. Tato iniciativa, společný ragbyový tréninkový tábor, je nádherným vyjádřením nového ducha lidí toužících po míru po historických Abrahamových dohodách," řekl. "Zatímco lídři mohou podepisovat dohody, skutečný mír vyžaduje, aby lidé na obou stranách vybudovali pouta přátelství a spolupráce v každé aréně. Hra jako ragby je vynikající způsob, jak budovat mosty napříč kulturami, náboženstvími a národnostmi. Gratuluji k této průkopnické iniciativě."

Nejdřív se oba týmy utkaly proti sobě v přátelském střetnutí s převahou izraelské strany, která vyhrála 33:0 a získala Abrahamův pohár (Abraham Cup). Poté se týmy vrátily do šaten, aby se objevily jako modré a bílé mužstvo, ve kterém si zahráli Izraelci a Emirati ve smíšeném zápase. To byl konečný výraz kamarádství v pravém duchu hry Rugby.

Není vhodnějšího sportu, který by mohl sloužit ke sblížení, než ragby.“

 

Mohammed Al Zaabi, člen představenstva Ragbyové federace SAE, říká, že zápasy byly uspořádány tak, aby odrážely normalizaci vztahů mezi zeměmi od loňského srpna.

Řekl, že setkání ukáže, že: "Sport posiluje svou důležitou roli v historické mírové dohodě mezi oběma zeměmi o Abrahamových dohodách", a doufá, že může pomoci zlepšit ragby v Emirátech i Izraeli.

"Doufáme, že Izraeli velmi brzy oplatíme návštěvu a dáme našemu ženskému týmu příležitost zahrát si proti Izraeli v Tel Avivu," řekl Al Zaabi.

"Pro naši budoucí vizi jsme připraveni rozvíjet vztah s izraelskou federací a národními týmy a sdílet odborné znalosti. Doufáme, že to zlepší úroveň ragby v obou našich zemích."

Offer Fabian, prezident Izraelské ragbyové unie, řekl: "Budeme prvním národním týmem, který bude mít prospěch z Abrahamových dohod, a myslím si, že není vhodnějšího sportu, který by mohl sloužit ke sblížení našich zemí, než ragby."

O Autorovi

Redakce

Další články autora