Ragbisty roku 2021 jsou Dan Hošek a Julie Doležilová

12. března 2022 (12:32)

Společenské akce a událostiZpravodajství

V náhledu: Hráč Pragovky a reprezentant Dan Hošek zvítězil v anketě o Ragbistu roku 2021. Julie Doležilová, vítězka ankety o Ragbistku roku 2021, převzala ještě 2 další ocenění. Foto Martina Flouska převzato z webu ČSRU.

(Praha 11. března 2022. Autor Petr Skála. Fotografie Martin Flousek) – Dění v českém ragby bylo v roce 2021 stejně jako v předchozím roce omezeno  proticovidovými  opatřeními, ale zatímco vedení ČSRU hlasování o ragbyových jedničkách ve všech kategoriích za rok 2020 zrušilo, v následném roce už k hlasování došlo a vše vyústilo ve vyhlášení těch nejlepších ve všech oceňovaných kategoriích.

Ragbistou roku 2021 byl na slavnostním ceremoniálu v Tyršově domě v Praze vyhlášen hráč Pragy a reprezentace jinak student České zemědělské univerzity Dan Hošek (2. Jiří Pantůček, 3. Tristan Horak). Ragbistkou roku 2021 se stala Julie Doležilová z Tatry Smíchov (2. Věra Gärtnerová, 3. Petra Vacková). Julie Doležilová převzala ještě další dvě ocenění: Reprezentant roku a Hráčka do 18 let

Reprezentace žen a mužů sehrála v roce 2021 po dvou mezistátních zápasech, liga mužů v patnáctkovém ragby se odehrála celá, ale jen jednokolově bez playoff, konaly se i celostátní finalové turnaje o mistrovský titul v sedmičkách  mužů i žen, sedmičkové reprezentace mužů i žen prošly dvěma turnaji, po kterých postoupily do soutěží, ve kterých v minulosti už působily. Zkrátka a dobře odehrály se takové události, že se dalo s plným vědomím  hodnotit, kdo byl v různých kategoriích nejlepší ze všech.

Kromě vyhlášení hráčky a hráče ragby roku se účastníci slavnostního vyhlášení dozvěděli, že nejlepším trenérem 2021 je kouč reprezentace mužů a zároveň Říčan Miroslav Němeček (na snímku níže), dále nejlepším trenérem reprezentace kouč mužské dvacítky Roman Šuster,  nejlepším trenérem ženských  týmů zase kouč Sparty Zdeněk Albrecht a nejlepší trenér mládeže je vnuk zakladatele říčanského ragby Josefa Kohouta Tomáš.

Nejlepším hráčem v sedmičkách je hráč Pragy a reprezentace  Matyáš Hopp,  rozhodčím ragby byl vyhlášený  Jaroslav Bednařík a vyhlášeni byli rovněž nejlepší ragbisté a ragbistky do 16 Matěj Palata (Říčany) a Beáta Dittrichová (Zlín), 18 Adam Miřácký (Slavia)a již v úvodu zmíněná Julie Doležilová. Hráči roku 2021 do dvaceti let byli vyhlášeni Adam Koblic a Věra Gärtnerová.

Zajímavá kategorie Nejoblíbenější hráč roku 2021 určila podle hlasování fanoušků nejoblíbenějším Jiřího Pantůčka, který byl vyhlášen i Osobností extraligy.

Akcí roku 2021 byl vyhlášen mládežnický turnaj Prague Youth Rugby Festival (Otto Petrášek, Viktor Hlaváč).

Výkonný výbor unie učinil záslužný krok, do Síně slávy českého ragby, do které byli zatím zařazováni jen reprezentanti: Eduard Krützner senior, Jaromír Kourek, Václav Horáček a Bruno Kudrna, byť jak Eduard Krützner (na snímku níže vpravo), tak i Bruno Kudrna byli prezidenty ČSRU, byli letos poprvé zařazeni i lidé, na nichž stálo klubové i české ragby.

Do Síně slávy byli přijati bývalý ligový hráč a kouč Dragonu Brno a také reprezentace  Jiří Šťastný (na snímku vlevo), dále nejstarší žijící ragbista v Česku pětadevadesátiletý (22. dubna) bývalý hráč a trenér Jiří Kotlový ze Zlína (na snímku vlevo), jemuž byla plaketa předána dříve ve zlínské nemocnici. Pocta býti zařazen do Síně slávy náleží také  již  nežijícím osobnostem českého ragby Antonínovi Frydrychovi z Říčan a Milanovi Rázgovi ze Slavie Praha, za které plakety převzali jejich synové.

S  přispěním Karla Gamana

O Autorovi

Redakce

Další články autora