Problémy nemá jen kopaná

16. prosince 2022 (00:27)

OstatníZpravodajství

V náhledu odsouzení funkcionáři francouzského ragby prezident FFR Bernard Laporte a prezident Montpellier Hérault Rugby Mohed Altrad 

Ještě jsem se nesetkal s něčím tak chaotickým

Zdroj City A.M. – Ragbyovým papalášům z vedení anglické ragbyové unie se koncem listopadu dostalo těžkých výtek od výboru ministerstva pro digitalizaci, kulturu, média a sport.

Ministerská komise vedená předsedou Julianem Knightem si podala šéfa Premiership Rugby Simona Massie-Taylora i šéfa Rugby Football Union Billa Sweeneyho (na snímku níže) kvůli stavu anglického ragby. Komise řešila situaci okolo vyloučení Worcester Warriors a Wasps z Premiership, když bývalí majitelé nezaplatili daně a nevyplatili mzdy hráčům.

Situace ragby ve Spojeném království donutila předsedu vyšetřovací komise Knighta k otázce, zda by prezident RFU Sweeney neměl zvážit rezignaci. "Zabýval jsem se fotbalem, ale nesetkal jsem se s něčím tak chaotickým a takovými nedostatky, jaká panuje ve vaší unii a Premiership, řekl Massie-Taylorovi a Sweeneymu.

Prezident francouzské federace Laporte odsouzen pro korupci

Zdroj francouzská media, FFR – Po pětiletém vyšetřování byl v úterý 13. prosince prezident FFR Bernard Laporte odsouzen pařížským trestním soudem za šest ekonomických trestných činů, např. nezákonné získávání úroků, pasivní korupci a krytí zneužití pravomoci úřední osoby. S Laportem byl odsouzen i majitel společnosti Altrad Investment Authority (AIA) a klubu Montpellier Mohed Altrad a další 3 lidé. Laporte dostal pokutu 75 000 eur, dvouletý podmíněný trest a dvouletý zákaz výkonu jakékoli funkce související s ragby. Laporte se na místě odvolal.

Laporte u pařížského soudu

Tribunál se návrhem státního zástupce neřídil a rozhodl, že trest Bernarda Laporteho nepodléhá předběžnému výkonu a že si může ponechat funkci prezidenta Francouzské ragbyové federace. Nadále se považuje za nevinného až do rozsudku odvolacího soudu, uvádí se v prohlášení FFR.

„Řídící výbor FFR musí odstoupit, aby dal klubům možnost zvolit nové vedení,“ vyzývá Florian Grill, člen opozice v rámci FFR, který při poslední volbě prezidenta FFR prohrál o pár hlasů s Laportem, v reakci na odsouzení prezidenta.

O Autorovi

Redakce

Další články autora