Předvedeme ukázku ragby na skotsko-irském dnu

13. července 2023 (10:25)

KlubovéZpravodajství

Havířov 13. Června 2023 – Muzeum Těšínska, pořádá při různých příležitostech a výročích v Archeoparku na chotěbuzském hradišti zajímavé akce pro veřejnost. Minulý týden to například byly Cyrilometodějské dny, tuto sobotu představí skotskou a irskou kulturu, do programu se vešla i ukázka ragby, o kterou byl požádán náš klub: „Cílem akce Hillfort – skotsko-irské dny je přiblížit široké veřejnosti kulturní život a bohatou historii Skotska a Irska. Napadlo mě, že bych ráda návštěvníkům představila typický sport pro tyto země - rugby. Chtěla jsem Vás tímto oslovit, zdali by někdo od Vás neměl chuť a čas přijet a lidem vysvětlovat např. pravidla hry, jak se vlastně hraje atd. Myslím, že by bylo hezké lidem představit, že i v našem malém regionu Těšínska máme vlastní tým,“ napsala nám vedoucí útvaru Archeopark Mgr. Lucie Rucká.

A tak se v sobotu po 13. hodině vypraví skupina šesti, možná osmi hráčů a trenéři na chotěbuzský hillfort, aby tam na omezeném prostoru předvedla některé prvky ragbyové míčové techniky a nejatraktivnějšího prvku pro laiky skládání, ukázku skutečné hry, ukázku tag ragby s výzvou hlavně přihlížející mládeži k zapojení, a když to vyjde, i nějakého samostatného utkání dvou družstev příchozích. To vše bude doprovázet komentář, který by měl přihlížející seznámit s historií hry, především pak ve vztahu k zemím Velké Británie, především Skotska a Irska. Zdůrazněno bude i české ragby a ragby na Severní Moravě a ve Slezsku a upozornění na mistrovství světa, které začne v září ve Francii a které bude vysílat ČT.

V další části hodinového programu vyhrazeného pro ragby se budou promítat ukázky her, které navazují na starořímské harpastum, ať je to ukázka samotného harpasta nebo francouzské hry La Soule či La Choule, staroanglického footballu, jehož skotská odnož Ba Game je v podstatě stejná, a který vedl přes školu v Rugby k současnému ragby. Diváci se ovšem budou moci podívat na ukázku irského footballu a na ukázky nejlepšího současného ragby. 

O Autorovi

Redakce

Další články autora