Praga a Dragon zůstávají v extralize

18. června 2023 (16:59)

DomácíZpravodajství

V náhledu: Šťastný den pro brněnský Dragon, ve vídeňském Prátru uhájil po vítězství nad RU Donau extraligu pro rok 2024. Foto Günther Iby

(Petr Skála / man) – Ragbisté Pragy Praha a Dragonu Brno budou hrát extraligu i v roce 2024, pojistili si účast v nejvyšší soutěži v baráži, do které se dostali z dříve nesestupového 5. a 6. místa. Jenže letos je všechno jinak, kvůli redukci počtu účastníků na všech stupních soutěží dospělých na šest, si Praga Praha a Dragon Brno musely extraligu pojistit vítězstvím v baráži. Proto se ještě měsíc po ukončené extralize střetla pátá Praga s druhým týmem první ligy Přeloučí a šestý Dragon Brno hrál ve Vídni s vítězem první ligy. Oba zkušené extraligové týmy si výhrami nad svými soupeři extraligu udržely i pro příští ročník, poražená Přelouč a Vídeň zůstávají v 1. lize.

Jižní Afrika – Přelouč 35:19

V Praze viděli diváci v utkání Pragy s Přeloučí celkem 11 pětek, přičemž z osmi pětek Pražanů položili Jihoafričané Monwabisi Mkhwakhwi a Sonwabiso Mqalo sedm. Naopak z Přeloučských se mimořádně dařilo Oldřichovi Chrbolkovi, který položil dvě pětky a po samostatném úniku a průniku obranou Pragy s přihrávkou Jakubovi Čížkovi těsně před brankovištěm Pragy se zasloužil i o položení třetí pětky Východočechů, která uzavřela skóre zápasu na 50:19.

Foto Petr Skála

"Vyhrát nad Přeloučí byla nutnost a neúspěch si snad nikdo z hráčů ani z našich příznivců nepřipouštěl. Přesto musím složit poklonu hře hráčů Přelouče, kteří nás dokonce třikrát překvapili svými útoky a bodovali. Škoda, že se extraliga nebude hrát s osmi týmy. Účast Přelouče v extralize  by určitě byla přínosná," řekl po utkání jeden z trenérů Pragy Pavel Šťastný junior.

"Je pravda, že Pragu jsme nikdy v soutěžních utkáních neporazili, ale to vůbec neznamenalo, že jsme přijeli do Prahy prohrát. Je otázkou, jak by pražský tým, za který sedm pětek z osmi položili její hráči hostující v Pragovce z Jižní Afriky, hrál bez nich. Náš tým složený výhradně s českých hráčů a většinou z odchovanců našeho klubu je trochu v nevýhodě v utkáních proti týmům, za které  hrají cizinci z Jižní Afriky, z Gruzie nebo z Namibie, ale zahraniční posily si v Přelouči nemůžeme dovolit," posteskl si Jakub Čížek, který Pragovce položil jednu pětku.

Špičkový zápas na vysoké úrovni, soudí Piráti

Ve druhém utkání baráže o extraligu porazil Dragon Brno ve Vídni vítěze finále první ligy Rugby Union Donau Wien 37:22 a na položené pětky 7:3. Podle Vídeňských to byl špičkový zápas na vysoké úrovni, velmi intenzivní, ale férový. Nakonec ale dunajští Piráti museli hostům RC Dragon Brno přiznat vítězství 37:22. Brněnský tým, po dlouho vyrovnaném průběhu, si nakonec dokázal vytvořit trochu větší tlak a pak ho přetavit ve výhru. Rozdíl byl způsoben zkušenostmi z prvotřídní extraligy, které si sebou Dragon přivezl.

Foto Günther Iby

Baráž o udržení v extralize

 

Praga Praha - RC Přelouč 50:19

Praha 17. června 2023 – Poločas 33:12 * Pětky 8:3 * KP 5:2 * TK 0:0 * DG 0:0 * ŽK 0:0 * ČK 0:0 * Rozhodčí Ondřej Fořt ml.

Body: Monwabisi Mkhwakhwi 25 (5P), Sonwabiso Mqalo 10 (2P), Petr Čížek 10 (5KP), Dan Hošek 5 – Oldřich Chrbolka 10 (2P), Jakub Čížek 5, Jan Kohout 4

 

Rugby Union Donau Wien - Dragon Brno 22:37

Vídeň 17. června 2023 – Poločas 10:15 * Pětky 3:7 * KP 2:1 * TK 1:0 * DG 0:0 * ŽK 1:0 (Leopold Enzendorfer) * ČK 0:0 * Rozhodčí Tomáš Tůma

Body: Max Schwab 7 (2KP,1TK), Stephan Reiseneder 5, Moritz Schwab 5, Vincent Ritzberger 5 – Timotej Pochlopeň 10 (2P), Mohamed Ali Samet 7 (1P,1KP), Jakub Opluštil 5, Jiří Buryánek 5, Šimon Hlůšek 5, Martin Tomáš Cornejo 5

Kdo bude hrát v roce 2024 extraligu a 1. ligu

Pokud se něco nezmění - v klubech to začíná vřít a začínají se jim zajídat plánované redukce počtu týmů v soutěžích i systém soutěží - budou hrát v příštím roce jednokolové jarní extraligu a 1. ligu týmy:

Extraliga 2024: Říčany, Sparta Praha, Tatra Smíchov, Vyškov, Praga Praha, Dragon Brno.

1. liga 2024: Rugby Union Donau Wien, Přelouč, Slavia Praha, Zlín, Bystrc Brno a vítěz barážového utkání Říčany B v Tatra Smíchov B.

O Autorovi

Redakce

Další články autora