Postihlo ragby na západě šílenství?

22. srpna 2020 (02:30)

SvětovéZpravodajství

(Z anglických a jihoafrických medií) - Pod vlivem hnutí Black Lives Matter (BLM) panuje na západě přesvědčení, že všichni musejí dát najevo solidaritu s tímto hnutím demonstrativním poklekáním při různých příležitostech. Zahajovací zápasy Premiership minulý víkend, podobně jako v jiných sportech, byly ve znamení tohoto vynuceného gesta.

Všech 12 špičkových klubů se postaví proti rasismu různými gesty, protože Premiership Rugby se zavázala, že sport bude rozmanitější a inkluzivnější. Na začátek každého zápasu prvního kola Gallagher Premiership kluby a hráči projeví úctu k černému životu a rasové rovnosti, uvedla Premiership ve svém prohlášení.

Zatímco hráči Harlequins před utkáním se Sale Sharks poklekli všichni, mezi jejich soupeři se našlo jen několik hráčů - Sam Hill, Simon Hammersley, Tom Curry a Marland Yarde - kteří akceptovali toto pokořující gesto, jedenáct zůstalo stát. A protože mezi nimi bylo osm jihoafrických hráčů - Faf de Klerk, Lood de Jager, tři bratři du Preezovi, Akker van der Merve, Coenie Oosthuizen a Jono Ross, strhl se poprask, Nathi Mthethwa, jihoafrický ministr sportu, se okamžitě dožadoval u Jihoafrické ragbyové unie vysvětlení. Ostatně i v jiných zápasech Jihoafričané nepoklekli, třeba Ruan Ackermann a Francois Venter z Worcestru také zůstali stát.

Billy Vunipola nepoklekl

Billy Vunipola říká, že pro jeho křesťanskou víru je mu nepříjemná myšlenka, že by si měl v rámci protestu proti rasismu v Premiership kleknout. Sedmadvacetiletý Vunipola v sobotu před utkáním Saracens v Bristolu stál, zatímco většina jeho spoluhráčů poklekla. Vazač Anglie a Saracens prohlásil: „To, co jsem viděl, co se týče tohoto hnutí (BLM, pozn. red.), není v souladu s tím, v co věřím. Pálili kostely a bible, to nemůžu podpořit! I když jsem barevný člověk, jsem stále více Ježíšův člověk." 

Je třeba dodat, že komentáře čtenářů nejen v anglických mediích, jsou většinově proti jakékoliv podpoře BLM a proti podlézavým krokům vedení Premiership, čtenáři se shodují v názoru, že ragby by se mělo oprostit od projevů podpory hnutí, které je v podstatě rasistické a už vůbec by se do toho neměli být nuceni hráči. Ostatně intervence ministra Nathi Mthethwa neznamená nic jiného, než nepřípustný a nedemokratický nátlak.

O Autorovi

Redakce

Další články autora