Porážka v Budějovicích, prohráli ve slátané sestavě

25. září 2019 (18:14)

KlubovéZpravodajství

Havířov 25.9.2019 (Martin Ruščin) – Do finálových bojů nadstavbové soutěže o postup do první ligy naši muži nepostoupili. Prohráli v Českých Budějovicích a spadli na poslední místo tabulky. Fiasko? Z pohledu předsezonních ambicí asi ano. Je třeba ale zohlednit objektivní příčiny neúspěchu. „Prakticky celé září se potýkáme s hromadou zraněných hráčů. Do Budějovic jsme odjeli jen ve čtrnácti lidech, a aby nás bylo patnáct, nabrali jsme takříkajíc jednoho hráče cestou (Martina Šťastného – pozn. aut.). Původně se na to utkání šel jen podívat, nakonec si zahrál, abychom byli aspoň kompletní,“ přidal perličku hrající trenér Patrik Kovács, čímž zároveň připomněl, že ragby se hraje v patnácti hráčích.

Foto Petr Tibitanzl - převzato z webu RC České Budějovice

RC České Budějovice – RC Havířov 54:7 (33:0)

Pětky 8:1 * KP 7:1 * TK 0:0 * DG 0:0 * ŽK 0:1 Martin Šťastný (HAV) * rozhodčí Chris Kuettner * diváci 200

Body Č. Budějovic:  Vrchota 17 (1P,7KP), Šlégl 5, Kotyz 5, Strejček 5, Anderle 5, Žídek 5, Šimeček 5, Hajna 5

Body Havířova: Barabáš 5, Regec 2

Havířov: 1 Musil, 2 Bazger, 3 Tržický, 4 Aberle, 5 N. Sittek, 6 Šťastný, 7 Kričfalušij, 8 Kovács - 9 Regec, 10 L. Sittek - 11 Hladík, 12 Birčiak, 13 Barabáš, 14 Lamač - 15 Jan Uhlíř

Výsledek samotný označil trenér za krutý. „Budějovice vyhrály zaslouženě, o tom není sporu, ten bodový rozdíl ale nemusel být tak značný. Měli jsme několik akcí slušně rozjetých, ale nepodařilo se nám položit víc než jednou. Na čtyři pětky to ale klidně být mohlo a hned by ten výsledek vypadal jinak,“ zalitoval Kovács předhozů či dalších chyb při útočných akcích.

Budějovice si tak připsaly ve vzájemných soubojích s Havířovem premiérové vítězství, ovšem jednalo se o vítězství Pyrrhovo, neboť mezi první kvartet se Jihočeši také nedostanou, i kdyby se rozkrájeli. Na čtvrtý Zlín totiž ztrácejí kolo před koncem nedostižných šest bodů.

I přes debakl vyzdvihl trenér Kovács výkon Vlastimila Tržického, což je ročník 1962(!), přesto vydržel v tempu celých osmdesát minut (na snímku níže druhý zleva v havířovském dresu). „Projevila se nesehranost, protože tím, že nás bylo tak málo, odehráli někteří kluci utkání na pozicích, které nemají natrénovány. To se na souhře logicky podepíše,“ vysvětloval Kovács, který sám nehrál v první řadě, ale na postu vazače, což není jeho parketa.

Ocenil ale výkon mladých hráčů Romana Barabáše, Daniela Kričfalušije či Petra Musila, kteří se sympaticky snažili o organizaci hry. „I když ten výsledek vypadá, jak vypadá, z výkonu mužstva špatné spaní mít nebudu,“ ujistil Kovács. „Hlavně ty výkony mladých jsou příslibem do budoucna,“ dodal.

Havířov teď čeká poslední utkání prolínačky. Bude se hrát v neděli znovu v Ostravě na hřišti Mariánských Hor, neboť stav domácího trávníku po nedávných Havířovských slavnostech je nadále tristní. „Špatné na tom je, že nám koncem září skončí sezona. Nemůžeme si dovolit pět měsíců stát. Aspoň ještě měsíc a půl je potřeba hrát. Podle všeho se přihlásíme na nějaké turnaje sedmičkového ragby. Hlavně mladší kluci potřebují herní praxi,“ vysvětlil Kovács.


Trenér Českých Budějovic Zdeněk Bílský řekl, že se mu vítězstvím nad svým rodným klubem splnil jeden sen. Litoval jen toho, že Havířov, který se v současné době také potýká s nedostatkem hráčů, nedorazil v plné síle a neměl ani nikoho na střídání. Tím dalším snem je konečně porazit našeho dlouhodobého rivala z Přelouče, k čemuž budeme mít příležitost hned tuto neděli na jeho hřišti. Klub RC Přelouč slaví 45. výročí založení a určitě si ho nebude chtít nechat zkazit porážkou. Na oslavy jsme ovšem, jak se k rugby sluší a patří, zváni. I poslední zápas sezóny tedy bude neobyčejný.

O Autorovi

Redakce

Další články autora