Pohledné utkání korunované vysokou výhrou

9. května 2022 (01:54)

DomácíZpravodajství

V náhledu: Létající tříčtvrtka české reprezentace Sheldon Fortuin. Foto Petr Skála

Praha 7. května 2022 (Petr Skála a Karel Gaman, foto Petr Skála) – V předposledním utkání českých ragbistů v Mistrovství Evropy divize Conference I North s Lotyšskem  museli tuzemští ragbisté v sobotu na Podvinném Mlýně zvítězit, aby si uchovali šanci svou skupinu vyhrát a zajistit si postup do divize Trophy. Naše ragbisty totiž čeká už příští týden zápas ve Stockholmu se Švédy, kteří jsou rovněž bez porážky, ale na rozdíl od našeho týmu v sobotu v Budapešti vyhráli o pouhé 4 body (29:25) nad outsiderem skupiny Maďarskem.

Česko – Lotyšsko 54:17

Poločas 19:3 * Pětky: 8:2 * Rozhodčí Łukasz Jasiński (Polsko) – Kristaps Hovarts (Lotyšsko), Nikola Zachariev (Česko) * ŽK 1:2 Ingus Aivars a Ruslans Kotlevs – Jakub Havel * Diváků: 600-700

Body Česko: Martin Cimprich 12, Adam Koblic 10, Jan Kučera 5, Sheldon Fortuin 5, Dan Hošek 5, Marek Šimák 5, Kryštof Kohout 5, trestná pětka.

Body Lotyšsko: Elmars Šefanovskis 5 (P), Mikelis Jurevičs 5 (P), Robbie Davidson 5 (1KP,1TK), Valeri Runco 2 (KP)

Duel českých ragbistů s Lotyšskem se dlouho hrál bez bodů a skóre 0:0 se  nakonec změnilo až zhruba po 15 minutách po první české pětce, která neměla autora, neboť byla přiznána jako trestná, protože soupeř hned několikrát hrubě porušoval pravidlo o hře v rucku a několik jich při našem dobývání brankoviště zbortil a tak polský rozhodčí Łukasz Jasiński byl vykázán na 10 minut na trestnou lavici. Naši zpočátku hráli více rojem a dopouštěli se řady technických chyb. Naši stihli do půle položit další dvě pětky zásluhou kapitána a vazače Dana Hoška, který rozbíjel obranné řady soupeřů a z jednoho jeho průniku bodoval Jan Kučera, z druhého položil pětku sám. Soupeř se často přes půlicí čáru nedostával, ale několikrát přece jen zahrozil, skóroval však jen Robbie Davidson proměněným trestným kopem na 19:3.

Druhá půle přinesla daleko živější ragby kořeněné sedmi pětkami. Ale zlepšilo se to až ve druhé třetině druhého poločasu, v té první se povedlo položit Lotyšům po průniku mlýnovky Elmerse Šefanovskise po opakovaných pokusech lotyšských rojníků prorazit, měl to poměrně snadné, stačila malá mezírka v obraně. Druhou pětku položil po úniku Artrurse Alainise a jeho šikovném překopu rváček Mikelis Jurevičs, kop na 17:33 proměnil Valerijs Runco. To bylo ze strany hostů vše.

Začala poslední dvacetiminutovka, která pečetila naši výhru několika nádhernými akcemi. Snoubila se v nich bezchybná technika při maximální rychlosti běhu a důraz a dravost. Naši mladí útočníci ukázali, že mají herní potenciál i na mnohem těžší soupeře.

Konečný výsledek 54:17 a ofenzivní bonus zajistil českým ragbistům vedení v tabulce s 15 body před Švédskem, které po výhře nad Maďarskem 29:25 má o bod méně. Švédové sice položili v Budapešti pět pětek, ale Maďaři bodovali třemi pětkami a protože bonusový bod za položené pětky dostává jen tým, který položil tři a více pětek než jejich soupeř, zůstali Švédové bez bonusu.

"Učinili jsme další krok pro postup do skupiny Trophy ME. Před námi je již jen jedno utkání, ale zato s nejsilnějším soupeřem se Švédskem. Věřím, že ve Stockholmu vyhrajeme. Jsem rád, že se nám proti  Lotyšsku dařilo a domácím příznivcům ragby jsme udělali osmi  pětkami radost," komentoval utkání kapitán Česka  Dan Hošek.

O Autorovi

Redakce

Další články autora