Pohár ragby XV: Je na čase si říci, co vlastně chceme hrát

22. srpna 2023 (05:28)

KlubovéZpravodajství

Havířov 20. srpna 2023 – Vstup do podzimního Poháru ragby XV se nevydařil a ukázal, že na soutěž rozhodně nejsme připraveni. Nelze se případně vymlouvat na vedro, to bylo stejné pro oba týmy, ale výkon týmu hostů, sestaveného převážně z hráčů letošních juniorských mistrů republiky a doplněného několika staršími hráči s extraligovými a reprezentačními zkušenostmi, byl nad síly i snahu našeho mužstva.

Příčinou naší vysoké prohry je nevyrovnanost týmu a viditelně slabá kondice řady hráčů, příliš často to bylo zřetelně vidět, když se hra posunula o 30 40 metrů, vždy se přinejmenším čtyři pět hráčů vracelo pochodovým tempem, a tudíž scházeli v obraně. Důsledek se projevil zvláště ve 33. minutě, kdy se hra přesunula z poloviny Tatry do naší dvaadvacítky, a proti pěti útočníkům Tatry stál jeden náš obránce, takže Skala mohl pohodlně skórovat. Ve 38. minutě jsme zase doplatili na častou chybu našich formací při obraně, nedrží rovnou obrannou lajnu, vytvářejí zuby, 79což pak jsou otevřená vrátka do našeho brankoviště.

Pokud jsme měli míče z mlýnů, nebo překopů a ztrát Tatrovky, rozvíjely se naše útočné akce až příliš často v rovině, těžko tedy mohl někdo akcelerovat nebo nabíhat v dostatečné rychlosti a procházet obrannou řadou hostů, naopak docházelo k častým chybám ať už při přihrávkách nebo při zpracování přihrávek, a byli to hosté, kteří po zisku takových ztracených míčů procházeli našimi řadami a sázeli pětky.

Naši hráči by se měli povinně podívat na video z turnaje juniorů U18 v Jižní Africe a hru mladých Francouzů proti Western Province, aby si uvědomili, co tým dokáže při rychlých a precizních přihrávkách a také při správném vyhodnocení situace a včasné přihrávce. Naši hráči až příliš často podlehnou dojmu, že projdou, a zmeškají správný moment pro přihrávku volnému spoluhráči. Týká se to i takových momentů, jaký nastal při chybě Dana Walka v 52. minutě před naší brankou, naši hráči v očekávání, že rozhodčí Bednařík zapíská předhoz, přestali hrát a Řanda lehce položil pátou pětku.

Dalším problémem bylo autové vhazování, postupně se vystřídali snad čtyři vhazující, ale výsledek byl tristní, za celý zápas jsme vyhráli jedno jediné autové vhazování! Ale ztráceli jsme i v kontaktech, řadu rucků jsme prohráli kvůli agresivnějšímu přístupu soupeře, který nás přetlačil, nebo kvůli pozdní podpoře.

Ve druhém poločase jsme si přece jen trochu napravili reputaci dvěma položenými pětkami a jednou přiznanou trestnou pětkou. Hynek Hřebíček po vyhraném mlýnu nastavil útočnou formaci a položil u praporku. Rojníci dobře kombinovali a poskytli příležitost Dominiku Kovácsovi položit prakticky do stejného místa. Roj si to ale vzápětí pokazil, špatně reagoval při autovém vhazování Tatry u našeho brankoviště, nezabránil vazačovi Řandovi po chycení míče propadnout rovnou do našeho brankoviště. V 79. minutě nám rozhodčí Bednařík přiznal trestnou pětku po unfair zákroku jednoho z obránců Tatry.

Je na čase, aby si mužstvo vyříkalo, co vlastně chce hrát, podmínky máme slušné, ale výkonnostní křivka našeho týmu zatím stále padá dolů.

Technické detaily utkání ZDE, fotografie Josefa Koláčka ZDE

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.