Pohár národů: Nevyhranost a nevyrovnanost

16. listopadu 2020 (00:40)

SvětovéZpravodajství

Foto v náhledu z utkání Irsko v. Wales

V této rozhárané době se ragby po celém světě snaží zachraňovat zbytky svých soutěží, jak se dá. Při tom však padají staré zaběhané struktury a je otázka zda vůbec budou obnoveny a v jaké podobě. Už nyní se ukazuje, že rozhodně je konec se Super Rugby na jižní polokouli v dosud známé podobě se zapojením regionálních týmů pěti kontinentů (Jižní Amerika, Afrika, Austrálie, Oceánie, Asie). Ostatně NZRU se netají s úmyslem vytvořit novou trans-Tasman soutěž se 3 kluby Nového Zélandu a 2 australskými. Právě dnes byl oznámen záměr přibrat do budoucí Super Rugby regionální klub Fidži.

Změn se dočká Rugby Championship, který přinesl v sobotu super překvapení v podobě porážky Nového Zélandu od Argentiny, neboť jak známo, účast v letošním ročníku odmítla Jižní Afrika a panuje přesvědčení, že už se do této struktury nechce vracet a pokukuje po zapojení do Six Nations v Evropě.

Podobné je to s národními soutěžemi, někde se hrály – např. v Anglii odehráli 10 zápasů Gallagher Premiership, zatímco ve Walesu jen 3 kola a Francouzi odehráli 8 ligových kol, což v podstatě platí i pro Gruzínce, neboť většina z nich hraje ve francouzských soutěžích.  Národní tým Itálie je složen až na 4 výjimky z hráčů Zebre a Benettonu a ti mají za sebou 5 nebo 3 zápasy.

Na zápasech 1. kola se to zjevně projevilo, zvláště na výkonu Walesu byla dlouhá herní přestávka znát, nedostatek přípravných zápasů byl ostatně znát i na dalších týmech kromě Anglie, která však neměla rovnocenného soupeře.

Irsko – Wales 32:9 (16:6) – skupina A

Wales nevýrazný, málo iniciativní, prakticky bez míčů, Velšané jako by se nemohli najít. Porovnání uběhnutých metrů za první poločas o mnohém vypovídá: Irsko 287 metrů, Wales 22 metrů, držení míče Irsko 73 procent, Wales 27 procent, skládky Irsko 21, Wales 113. Ve druhém poločase se sice hra Velšanů mírně zlepšila, ale na průbojnější, rychlejší a lépe kombinující Iry to prostě nestačilo.

WalesOnline

Trenér Walesu Wayne Pivac dal jasně najevo, že pro příští utkání Poháru národů s Gruzií dojde k „mnoha změnám.“ Říká, že tyto změny byly předem naplánovány a od tohoto plánu se nebude měnit, přestože páteční porážka od Irska prodloužila prohranou sérii na šest zápasů.

Irish Times

"Dominantní", bylo slovo, které použil Andy Farrell, když byl požádán, aby analyzoval výkon Irska. "V prvním poločase tam byly opravdu dobré věci. Myslím, že jsme do poločasu měli dobré tempo, ale ve druhé polovině byl náš výkon občas trochu nesoustředěný. Ale celkově si myslím, že jsme byli dominantní, skóre to dokládá."

Itálie – Skotsko 17:28 (11:7) – skupina B

O Italech známo, že stačí v prvních poločasech držet krok, ale pak se jejich výkon oslabuje a v závěru bývají doslova rozprášeni. V zápase se Skotskem byli na tom Italové prvním poločase herně lépe, ale Skotové ve druhé části zápasu přidali na rychlosti i důrazu a brzy srovnali skóre. Italové pak okolo 55.-56. minuty rozehráli velice hezkou fázi, která skončila vynuceným přiklepnutím v brankovišti, Azzurri z akce vytěžili jen 3 body za trestný kop na 17:14, a to bylo ze strany domácích vše. S přibývajícím časem Italové častěji chybovali, čehož hosté využili k položení dvou pětek s konverzí. Azzurri se ještě vypjali k závěrečnému náporu, při kterém však přišli o míč.

Il Messaggero

Manažer Franco Smith (komentuje se vzdechy zklamání): "Známe nemoc italského ragby - do určitého bodu si vedeme dobře, ale pak ztratíme jistotu, když se stane něco, co nejde směrem, který očekáváme. Od posledních 20 minut tohoto zápasu se Skotskem je toho tolik k učení. Udělali jsme velký pokrok, rosteme, ale stále se máme co učit.“

The Scotsman

Kapitán Skotska Stuart Hogg řekl, že hráče zasáhla poločasová kritika od hlavního trenéra Gregora Townsenda. „Věděli jsme, že Italové na nás nastoupí a budou fyzicky zdatní, pokusí se nás vypnout v obraně a tvrdě si povedou v útoku, řekl Hogg. To nebylo žádné překvapení, ale v první půli jsme se nechytli, což bylo trochu zklamání, ale nakonec jsme se do toho dostali. Gregor se dotkl toho, že jsme nepracovali dost tvrdě. Dost mě mrzelo, že to Gregor řekl, ale nakoplo nás to do pozadí, to jsme potřebovali.“

Anglie – Gruzie 40:0 (26:0) – skupina A

Charakteristickým rysem zápasu bylo, že když drželi míč Gruzínci, málokdy se dostali s míčem v rukou přes čáru zisku. Na polovinu Anglie se Gruzínci dostávali jen po překopech. Mezi 45. a 50. minutou měli dvouminutovku, ve které skvěle rozehrávali, chodili do kontaktu, ale do chvíle, kdy ztratili míč, získali všeho všudy 15 metrů území, a to ještě na vlastní polovině. Podobné to bylo při prakticky jediné návštěvě anglické dvaadvacítky po 50. minutě, vůbec se nedokázali proti agresivní anglické obraně prosadit. Samostatnou kapitolou byl výkon gruzínského roje, který měl ten anglický přehrávat, ale bylo to naopak, a střídajícího pilíře Gurama Gogichašviliho, který proti Sinclairovi úplně vyhořel a zavinil řadu trestných kopů. Naopak pilíř protistrany Jamie George získal díky práci anglického roje titul muž zápasu za svůj hattrick.

Kouč Gruzie Levan Maisashvili: Abyste mohli hrát na stejné úrovni s týmy první úrovně, potřebujete zkušenosti, konkurenci na všech pozicích, více síly a týmovou práci. Ze zápasu s Anglií jsme získali spoustu pozitivních a užitečných poznatků a to je krok vpřed. Věřím, že určitě od zápasu k zápasu porosteme. Bohužel pro tento turnaj jsme hráčsky limitováni. Mlýn je katastrofa, ale budujeme nový tým a z toho částečně vyplývá problém s mlýny.

Hlavní trenér Anglie Eddie Jones: "Tvrdá hra Gruzii očividně nevyšla, chtěli hrát určitým způsobem, ale my jsme chtěli dokázat, že nás nebudou schopni vyšachovat. Když hrajete v těchto podmínkách (déšť, pozn. red.), je enormně důležité abyste udrželi míč, je to způsob, jak skórovat. Jsme zvyklí hrát za jakýchkoli podmínek a dokážeme se přizpůsobit všemu. Nedovolili jsme jim, aby se dostali do hry, a oni toho v poslední době dokázali hodně, ale nedovolili jsme jim, aby nás rozhodili. Škoda, že jsme to nezahráli o něco lépe, protože jsme možná nedali 20 bodů.

Francie – Fidži – skupina B

Utkání bylo zrušeno pro kovid v týmu Fidži.

O Autorovi

Redakce

Další články autora