Pohár mistrů: Anglie 6, Francie 5, ostatní 5

23. ledna 2024 (17:25)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Antoine Dupont se raduje po výhře nad anglickým týme Bath Rugby

Evropa 23. 1. 2024 - Příští kolo Poháru mistrů, jež nese název „Kolo 16,“ s převahou obsadily anglické a francouzské týmy, jak vidno z titulku článku, má Anglie v příštím kole 6 týmů, Francie 5 Doplní je Irsko dvěma, Jižní Afrika rovněž dvěma a Skotsko jedním týmem. V kole 16 se rozhodne o postupujících do čtvrtfinále soutěže.

Ve čtvrtém kole zaujaly zápasy Toulouse s Bathem a Bayonne s Exeterem

Oba zápasy zaujaly tím, co se v poslední době moc nevidí – hrály ragby – tedy skutečné ragby, ne bušení do zdi a wrestling. Nic z toho, co vídáme v některých přenosech z anglické ligy: jedna přihrávka, náraz do obránců, ruck, vytvoření „stonožky“ a nekonečné čekání než mlýnovka vyhrábne míč za poslední nohy stonožky, podržení rukou na míči, a co jiného než box kick, který většinou znamená odevzdání míče soupeři a nejčastěji hra pokračuje opakováním téhož ze strany soupeře.

Když už je řeč o racích a kopech do škatule, uvádím statistiku úspěšnosti (čti smysluplnosti) box kicků za 1. poločas utkání Saracens s Lyonem (39:24, poločas 5:17), kdy mlýnovka Saracens van Zyl kopal 6 box kicků, z toho jen jeden přinesl očekávaný efekt, tedy zisk území i míče, zbývajícími pěti kopy jen daroval míč soupeři. Ještě hůře na tom byl Lyon, jeho 4 kopy byly jen ztrátami míče. Zápas, který podle průběhu prvního poločasu vypadal na výhru Lyonu, se ve 2. půli změnil v exhibici domácích, obrana Saracens Lyon naprosto odrovnala a povolila mu jedinou pětku.

Ukázka krásného ragby: Toulouse v. Bath

Utkání Toulouse s Bathem bylo ukázkou ragby hraného rukama, hraného rychle s rucky jen z nezbytí, ale se snahou okamžitě pokračovat v pohybu dopředu a stále vázat co nejvíc obránců, aby se pak bleskově rozehrálo na útočníky. Okamžik zápasu: 77. minuta a nádherné řešení situace po rucku ve dvaadvacítce hostů. Antoine Dupont lehkým překopem poslal míč za obranu a Ramos, který v okamžiku kopu akceleroval jak vůz formule 1, neměl v cestě za bonusovou pětkou žádnou překážku.

Také zápas Bayonne s Exeterem byl ukázkou hezké hry

Bayonne, aktuálně 10. v Top 14, hostilo 4. tým Premiership Exeter. Skvělou hrou rukama v první půli si vytvořilo náskok 26:7, ale nebyl to jednostranný zápas, ani Exeter nezaostával a hrál rovněž pohledné ragby. Ale prvních dvacet minut druhé části hry to vypadalo, jako by domácí poslali na hřiště své Espoirs-Naděje, za tu dobu se ani jednou nedostali na polovinu hostů. Exeter variabilní hrou hned v úvodu poločasu stáhl dvěma pětkami na 17:26 a pokračoval v tlaku, ale přes dvojí vyloučení domácích na 10 minut už domácí nepřekonal. Ti se naopak probudili a zajistili si vysokou výhru pětkou Hannouna a dvěma průniky italského centra Moriho (1,88 cm, 106 kg). Bayonští rojníci okolo 70. minuty neuspěli v oblíbené zábavě většiny rojníků dobýt brankoviště systémem pick and go a teprve po rozehrávce na zcela volné útočníky právě Mori položil svou druhou pětku.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.