Phil Pretorius byl odvolán

1. listopadu 2018 (16:55)

DomácíZpravodajství

Vedení ČSRU včera oznámilo odvolání jihoafrického trenéra Phila Pretoria z pozice sportovního ředitele ČSRU a trenéra národního týmu mužů.

Řízením sportovního úseku byl dočasně pověřen Daniel Beneš, jehož zodpovědností je sestavení realizačního týmu mužů pro zápas se Švýcarskem. Složení trenérského týmu je v tuto chvíli v řešení.

Zdroj: Marek Vráblík - http://www.ragby.info/2018/10/31/phil-pretorius-byl-odvolan/

Zkušený trenér, metodik a propagátor ragby Phil Pretorius byl jmenován sportovním ředitelem České rugbyové unie (ČSRU) a trenérem národního týmu v dubnu minulého roku (24.4. 2017 byla zveřejněna zpráva).

Za sebou měl v tu dobu celou řadu úspěchů na nejvyšší úrovni světového ragby. Mezi nejzvučnější trenérské adresy v kariéře Phila Pretoria patří Bulls v Super Rugby, dále angažmá u národního týmu Tongy či u výběru South African Barbarians. Trenérské řemeslo zavedlo vystudovaného doktora filozofie i do Irska či na Kajmanské ostrovy. Pod jeho vedením působil třeba i pozdější trenér národního týmu Jihoafrické republiky Heyneke Meyer. Byl také trenérem a sportovním ředitelem univerzity ve Stellenboschi.

K jeho cílům patřilo zlepšení image českého ragby či posun národního týmu ve světovém žebříčku na dvacáté místo ze třiatřicátého (pozice v roce 2017).

Národní tým

Jako trenér národního týmu vedl patnáctkovou i sedmičkovou reprezentaci České republiky.

První sezóna 2017/18 se u české reprezentace vydařila. Po postupu z nižší evropské soutěže (Conference) český národní tým pod vedením Phila Pretoria postupně porazil Polsko, Švýcarsko a Moldavsko a podlehl Portugalsku a Nizozemí. Skončil na dobrém třetím místě v Europe Trophy a mohl plánovat zlepšení výsledků v další sezóně.

Bohužel další rok 2018/19 začal velmi špatně, a to prohrou doma s Polskem a venku s Litvou. Tyto dva nepovedené zápasy postavily národní tým do nepříjemné situace a Česká republika je velmi blízko sestupu z Europe Trophy zpět na čtvrtou úroveň evropského ragby (Six Nations, Championship, Trophy, Conference).

Česká republika se také propadla v žebříčku národních týmů na 35. místo.

Bilance Phila Pretoria jako kouče národního týmu:

11 zápasů  – 7 soutěžních utkání v rámci mistrovství Evropy, 4 přátelská utkání

5 výher – 3 soutěžní (Polsko 2017, Švýcarsko, Moldavsko), 2 přátelská utkání (Ambassadors, USA South)

6 proher – 4 soutěžní (Portugalsko, Nizozemí, Polsko 2018, Litva), 2 přátelská utkání (Barbarians, Penguin FC)

Úspěšnost výher – 11/5 – 45 procent.

Sportovní úsek

Jako sportovní ředitel nastartoval projekt Dukla a dal impuls české reprezentaci v přechodu z amatérského na poloprofesionální prostředí. Profesionalizace nebo poloprofesionalizace ragby byla vůbec páteřním tématem změn v českém ragby.

Společně s komisemi ČSRU prosadil zavedení nové struktury sezóny jaro-podzim s logicky navázanými celky přípravy hráčů, patnáctkové sezóny a sedmičkového bloku v ročním cyklu.

S důrazem na silnou českou soutěž byla naplánována osmi týmová extraliga a také rozvojová liga jako základ nové struktury soutěží.

A nakonec pravidelné Okénko sportovního ředitele, které informovalo ragbyovou veřejnost o práci, kterou on i jeho tým provádí bylo dobrým kanálem, který by možná stálo za to udržet.

O Autorovi

Redakce

Další články autora