Ohlasy na mistrovství světa 7’s

24. července 2018 (12:26)

SvětovéZpravodajství

Kromě pochvalných komentářů medií zemí, které na mistrovství uspěly a poněkud rozpačitého hodnocení v zemích, kde se čekalo od národního týmu více, je předmětem debat hlavně nový formát soutěže.

Všechna předchozí mistrovství se hrála v klasickém formátu ve skupinách, měnil se jen počet skupin a počet týmů ve skupinách, přičemž kromě prvního ročníku MS v roce 1993, kdy se zúčastnilo 16 družstev, jich ve všech dalších ročnících hrálo 24.

Letošní osmý ročník však byl výjimečný, jak soutěž mužů, tak soutěž žen přešla na KO systém, ale s úpravou v turnaji mužů, kde bylo 8 zemí podle světového žebříčku nasazeno až do prvního kola. Dalších 16 hrálo eliminační předkolo. Poražení v eliminačním kole to už pak měli spočítané, zatímco dříve porážka ve skupině ještě nemusela nic znamenat, dala se napravit v dalších zápasech, letos poražení mohli hrát nejvýše o 17. místo.

To třeba v soutěži žen, ve které všech 16 účastníků muselo začít kvalifikačním kolem, postihlo druhý tým světového žebříčku Angličanky nebo třinácté Jihoafričanky, obě družstva v předkole prohrála a musela se spokojit s umístěním ve druhé polovině pořadí mistrovství.

Změna formátu prostě oddělila zrno od plev hned na začátku mistrovství, soudí jedni, je to brutální systém, myslí si druzí. Generální ředitel světové ragbyové unie (World Rugby) Brett Gosper třeba prohlásil, že přechod na KO systém byl trefou pro fanoušky: "Dostáváme mnoho pozitivních ohlasů od fanoušků po dramatech v KO systému. Každý zápas je teď vzrušující. Může to být pro některé týmy brutální, ale sport je brutální. Co dodat?"

A zatímco trenér vítězného Nového Zélandu, Clark Laidlaw byl zprvu v názoru jednoznačně proti: „Nelíbí se mi ten formát,“ po vítězství v turnaji obrátil: „Změnil jsem názor, ostatně je to jedno, každý turnaj se v podstatě hraje na KO, takže se to příliš neliší, musíte prostě hrát naplno od prvního zápasu,“ nakonec prohlásil. Jeho tým přitom jen tak tak prošel o jedno položení přes Francii (12:7 a Fidži 22:17), aby ve finále rozdrtil Anglii 33:12.

To trenér poražené Anglie Simon Amor by nebyl proti KO systému v jednorázových turnajích, ale je rozhodně proti, aby se zavedl ve světové sedmičkové sérii, a kapitán týmu Tom Mitchel soudí, že přechod na KO systém byl zajímavý: „Abych byl upřímný, nejsem jednoznačně pro nový formát, má výhody i nevýhody, ale souhlasím s tím, že World Rugby se snaží zavádět novinky, které ragby osvěží a zlepší hru.“

Na to, že se mistrovství hrálo ve Spojených státech, kde ragby figuruje v žebříčku popularity až na 19. místě, je návštěva 102 tisíc fanoušků během tří dnů mistrovství docela zajímavá, spolu s výbornou organizací turnaje to vyzvedli i činitelé světové ragbyové unie, kteří nevylučují, že by se Spojené státy jednou mohly ucházet i o pořadatelství MS v ragby XV.

Výsledky MS: Ragbyový víkend

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora