Nový Zéland vyzkouší u žáků ragby s váhovými kategoriemi

1. dubna 2021 (13:38)

OstatníZpravodajství

Nový Zéland rozděluje v ragby dětské kategorie nejen podle věku, ale také podle váhy z jednoduchého důvodu, ochránit zdraví mladých hráčů a hlavně neodradit subtilnější děti od ragby kvůli přirozenému strachu z těch velkých a těžkých.

 

Tak například North Harbour Rugby Union začíná uplatňovat nový systém mládežnického ragby v klubech i ve školách. David Gibson, výkonný ředitel Harbour Rugby, říká, že už několik let existuje silný důvod pro změnu. "V celé zemi a v našem regionu, zejména u chlapců ve věku od 12 do 15 let, jsme zaznamenali trvalý pokles hráčů a týmů. Musíme se podívat na lepší způsoby, jak uspokojit potřeby této generace. Změny, které provádíme, snad budou posunem dobrým směrem.“

Nový přístup také posune hru bez omezení váhy za hranici 15 let ve prospěch systému s omezenou hmotností pro chlapce a možnosti hrát Rip Rugby (bezkontaktní) na středních školách.

Bill Wigglesworth, který vede tým pro angažovanost v Harbour Rugby, uvedl: "Zjistili jsme, že mládež oceňuje tento systém, zejména oceňuje omezení hmotnosti. Chlapci a dívky středních škol zase oceňují možnost hrát bezkontaktní ragby, jinak by se věnovali jiným věcem,“ řekl Wigglesworth.

North Harbour Rugby také v tomto týdnu potvrdil, že zavádí pro mladší ročníky žáků experimentální pravidla bez mlýnů a autových vhazování.

Generální ředitel NZ Rugby Mark Robinson řekl médiím na začátku tohoto týdne, že v některých soutěžích se v letošní sezóně vyzkouší tři nová pravidla, včetně změny hranice výšky skládání a zákazu výskoků na vysoké kopy. Dále by měla přijít úprava pravidla o rucku, která by měla omezit postoj hráčů střežících ruck, aby se tak snížila možnost zranění hlavy a páteře těchto hráčů, když jsou vystaveni hitu ze strany soupeře ve snaze odstranit tyto strážce.

O Autorovi

Redakce

Další články autora