Nová úprava pravidla o skládání

16. listopadu 2018 (16:41)

OstatníZpravodajství

Ve stále rychlejším a důraznějším profesionálním ale také amatérském ragby trpí hráči nepříjemným průvodním jevem častých tvrdých kontaktů – otřesy mozku. Světová střešní organizace World Rugby a její lékařská komise a komise pro pravidla hledají cestu ke snížení počtu úrazů hlavy. Letos na jaře, ale nějak to uniklo pozornosti našich ragbyových serverů, už byla zkušebně zavedena úprava pravidla o skládání v mistrovství světa do 20 let a na přelomu srpna a září rovněž ve „2. lize“ mistrovství světa U20, soutěži Trophy.

Na mistrovství světa U20 se skládalo pod linií prsou

World Rugby uvedl ve svém prohlášení, že nejnovější komplexní výzkum zjistil, že u hráčů, kteří jsou v soubojích ve vzpřímené poloze, je největší riziko úrazu hlavy. Zkušebně zavedené pravidlo je navrženo tak, aby se změnilo chování hráčů tím, že budou muset snížit výšku skládky pod linii prsních bradavek, čímž by se mělo snížit riziko zranění hlavy.

Výzkum více než 1 500 zápasů elitních týmů potvrdil, že 76 procent poranění hlavy se vyskytne v boji ve vzpřímené poloze u „skládačů“ a 72 procent u skládaných. Ostatně takové případy vidíme prakticky v každém televizním utkání.

Na letošním mistrovství U20 ve Francii byli rozhodčí povinni hráče, který neskládal pod linií prsou v prvním případě varovat a ve druhém udělit žlutou kartu a komisaři utkání dohlíželi, aby pravidlo i sankce byly uplatňovány.

V soutěži Trophy U20 už byla aplikována změna pravidla 9.13 nebezpečná hra, která změnila definici vysokého skládání tak, že pro vysokou skládku neplatilo určení „nad linii ramen,“ ale „pod linií prsních bradavek.“

Předseda Světového Ragby Bill Beaumont mj. řekl: "Jako ragbyový otec se syny, kteří hrají na elitní i komunitní úrovni, jsem odhodlán zajistit, aby ragby zůstalo v popředí snahy o prevenci zranění, konkrétně v prioritní oblasti otřesů mozku.“

Výška skládky bude zkušebně snížena v příštím anglickém ligovém poháru

Anglický ligový pohár se bude od příští sezóny hrát podle nové úpravy pravidla o nebezpečné hře. Výška skládání bude snížena z linie ramen na linii prsou. Činovníci profesionálního ragby v RFU chtěli pravidlo zavést pro Championship, ale kluby byly proti. Rozhodnutí přichází po nejnovějším průzkumu zranění hlavy, který odhalil nárůst počtu otřesů mozku v profesionálním ragby. "Jsme přesvědčeni, že snížení výšky skládek bude přínosné jak pro skládané míče, tak pro skládající," řekl ředitel pro profesionální ragby RFU Nigel Melville.

O Autorovi

Redakce

Další články autora