Názor: Škodí mlýnové spojky hře?
27. listopadu 2020 (00:44)
"Stonožka v podání týmu anglické Premiership
Dlouho se chystám napsat úvahu o roli dnešních mlýnových spojek jako jednoho z klíčových hráčů, či spíše o způsobu, jakým dnes hrají. Zdá se, že stěžejním prvkem hry čísla 9 je umění překopu, kterému se dnes říká box-kick. Celý letošní rok jsem si dělal při televizních přenosech a záznamech statistiku úspěšnosti mlýnovek při aplikaci tohoto herního prvku. Není to žádná sláva, statistika ukazuje, že box-kick z více než 80 procent napomáhá soupeři ke snadnému zisku míče. A to už pominu kiksy, kdy mlýnovka prohraje v poslední minutě zápas svému týmu box kickem z brankové čáry, když soupeř srazí a zalehne míč v brankovišti, jak se to stalo v letní dohrávce Premiership 2019-2020. Ale nakonec bude úvaha o jiném herním prvku – rucku, česky raku.
K napsání mne vyprovokoval Oggi (bývalý brněnský ragbista Bruno Faustka) svými poznámkami z počátku tohoto měsíce k současnému stylu hry:
„Až dodnes jsem si myslel, že vím o ragby všechno, omyl. Dnes jsem na streamu shlédl desítkové ragby z Baham, kde se hraje Bermuda World Tens Tournament (hrálo se předposlední říjnový víkend, pozn. KG). Desítkové ragby se od klasického liší hlavně herním časem, hraje se 40 minut a co je důležité, hraje se až do křídel. Dnešní patnáctkové ragby je až nudné tím nekonečným muchláním se v rakách, tudíž se mi desítkové ragby líbí víc. Tam jsou raky velmi krátké a šiška se žene na křídlo, takže je mnohem útočnější. Dnešnímu patnáctkovému ragby říkám ‘postrkovaná’ rakem.“
Mému rozhodnutí navíc dodal televizní zápas 1. kola Gallagher Premiership Harlequins v. Exeter, převážně nudný až k usnutí. V čem je problém?
Hra je nepohledná a pomalá, rozvíjí se, jak správně podotýká Bruno od raku k raku, a než se míč z raku rozehraje, mají obrany dostatek času zaujmout postavení. Obrany jsou většinou velice agresivní, v podstatě ony jsou útočníky, kteří zatlačují tým držící míč daleko od čáry zisku. A tak vzniká kolotoč, tým s míčem nemůže prorazit, proto buď volí daleký odkop, nebo po nejbližším raku box kick pro spekulativní zisk míče po doběhnutí a vyšším výskoku. Soupeř má okamžitě na krku podobný problém a kolotoč raků, box-kicků a dalekých odkopů je tady. Přitom raky jsou mnohdy nepřehledné, trvají dlouho a navíc ještě mlýnovky hru zdržují vytvářením jakýchsi stonožek z volných spoluhráčů, které připojují k raku až mají jistotu, že soupeř překop nesrazí. Jindy zase za rakem dlouze spekulují, kterým směrem a jak vést útočnou akci, zatímco rozhodčí pečlivě dbá, aby mlýnovku během jejího poklidného rozjímání nikdo neatakoval.
Z utkání 1. kola Gallagher Premiership Harlequins v. Exeter (repro TV)
Jako bývalou mlýnovku, která za starých časů musela skoro všechny míče rozehrávat rybičkou, protože se mohli odvazovat rváčkové a při dodržení ofsajdové lajny ve mlýnech (postavení míče) se soupeřova mlýnovka i rváčkové přímo třásli, aby tě mohli v okamžiku, kdy jsi sáhl na míč přišpendlit k zemi a znemožnit rozehrání, okamžitě šli po tobě. To dnes jsou mlýnovky v zájmu plynulosti hry všemožně chráněny, takže mají dost času hru zdržovat, což je nesmírně frustrující. Raky se odbourat nedají, ale daly by se zrychlit, když se podíváš na zápasy novozélandského Super Rugby, tak tam takové sračky v rakách jak v Evropě, jsou jen minimálně.
Přebor ČSR staršího dorostu 1961 - autor článku jako mlýnovka v utkání Lokomotiva Ostrava - Slavoj Vyškov
Pravidla by se rozhodně měla upravit:
a) po vytvoření raku by se nikdo další nesměl připojit, což by mlýnovky nutilo okamžitě míč použít,
b) mlýnovky by si nesměly stavět před box kickem „ochranné“ hráze-stonožky z volných rojníků, jednak je to čistá obstrukce, jednak to protahuje čas, kdy se na hřišti nic neděje,
c) v okamžiku, kdy mlýnovka položí ruce na míč, končí rak. Jinak se přece dopouští přestupku - hraje rukama v raku. A pokud rak skončil, obrana může mlýnovku atakovat. Zatím je to tak, že rozhodčí buď slovně obranu varují, aby mlýnovku nenapadala, nebo dokonce trestají trestným kopem. Takže rozhodčí musejí v okamžiku, kdy mlýnovka položí ruce na míč a rak končí, umožnit soupeři mlýnovku atakovat,
d) mlýnovka musí do 5 vteřin rozehrát, už tak je to strašně dlouhá doba, jen si to zkuste odpočítat, pravidlo by mělo určit jen 3 vteřiny. Navíc rozhodčí tolerují ještě mnohem delší čas – mnohdy jde o 10-20 vteřin – kdy si mlýnovka staví obstrukční hráz, nebo má ruce na míči a rozhlíží se na všechny strany, kam přihrát, případně instruuje spoluhráče, co mají dělat.
O Autorovi
Karel Gaman
Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.
Další články autora
Čtvrtfinále evropských klubových pohárů, už jde do tuhého
4. kolo Six Nations: Na Twickenhamu se rozhodne
Na okraj 3. kola Six Nations
Po 3. kole evropského šampionátu
Na okraj 2. kola Six Nations
Na okraj 1. kola Six Nations
Pohár mistrů: Anglie 6, Francie 5, ostatní 5
Vítězný zápas dvou rozdílných poločasů
Pohár ragby XV: Je na čase si říci, co vlastně chceme hrát
Karel má velkou pravdu. Vždyť na jedné stránce se chce hru zrychlit/zatraktivnit, na druhé stránce se hra při racích mnohdy zdržuje/pozastavuje a z toho pak pramení téměř stále připravená obrana a následkem je pak spousta dalších raků.