Na okraj prvního kola evropských pohárů

15. prosince 2021 (02:47)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Nejrychleji v historii evropských pohárů položil pětku Max Wright z Newcastle v utkání proti Worcesteru.

Dva okcitánské kluby Stade Toulousain a Montpellier Hérault Rugby jsou vítězi evropských pohárů 2020. Obhajoba však čeká jen Toulouse v Champions Cup, Montpellier totiž letos hraje rovněž v Champions Cup, takže Challenge neobhájí a trůn v této soutěži zůstal volný. První kolo naznačilo, jak na tom oba kluby jsou, nemohly zahrát rozdílněji. Zatímco Toulouse předvedlo výkon hodný mistra, Montpellier dostal v Exeteru nakládačku.

Francie a Anglie mají v Poháru vítězů po osmi týmech, když srovnáme výsledky v 1. kole, vychází to jasně pro anglické týmy, které mají poměr výher a proher 4:3, zatímco Francouzi právě obráceně. Anglické týmy tedy měly 62 a půl procentní úspěšnost, kdežto francouzské jen 37,5 procentní. Nejlépe na tom jsou irské kluby se stoprocentní úspěšností, naopak velšské prohrály na celé čáře.

Rozhodně nejhezčí zápas se hrál v Cardiffu na umělé trávě stadionu Arms Park. Oslabení domácí sice položili jako první, pak se Toulouse rozehrálo, předvedlo skvělou míčovou techniku a důraz, položilo pětkrát, jednou hráč roku 2021 Antoine Dupont, ale významně se podílel na dalších třech pětkách. 

Velmi dobře také zahrál Racing 92 v Northamptonu při svém vítězství 45:14, blýskl se Finn Russel na útokovce. Dobře zahrálo také La Rochelle v Glasgow (20:13).

Naopak utkání Bordeaux v Leicestru (13:16), od kterého se čekalo výborné ragby, bylo nudné k uzoufání. V podstatě to byla překopávaná, jen za 2. poločas si oba týmy vyměnily 45 kopů. S velmi slabým pilířem si Bordeaux připsalo řadu zhroucených mlýnů.

Nevyznamenalo se ani Stade Français, když prohrálo v Connachtu 9:36 a nepoložilo ani pětku. Jeho hra bez postupu velmi kontrastovala s tahem Connachtu dopředu. Irové prakticky každou akcí v kontaktu postoupili o 3 – 5 metrů.

Nejrychleji položená pětka v historii evropských pohárů

 

V Challenge Cupu vyhrál Newcastle nad Worcestrem 31:26, ale to není to podstatné, to podstatné je, že Max Wright z Newcastle položil pětku už po několika vteřinách hned z výkopu, byla to nejrychleji položená pětka v historii evropských pohárů.

O Autorovi

Redakce

Další články autora