Na okraj mistrovství světa žen

14. října 2022 (17:32)

OstatníZpravodajství

V náhledu: Angličanka Ellie Kildunne v utkání proti Fidži. Převzato z Planet Rugby

Autor Dylan Coetzee, 12. října 2022

 

 

Zástupce hlavního lékaře World Rugby, Dr. Martin Raftery, tvrdí, že muži by se mohli poučit u ženského způsobu hry, aby se snížil počet otřesů mozku.

Jeho názor přichází po jediném vyšetření zranění hlavy HIA (Head Injury Assessment), které ani nebylo otřesem mozku, v úvodních šesti zápasech probíhajícího mistrovství světa v ragby žen ve srovnání se sedmi HIA z prvních šesti zápasů na mistrovství světa v ragby mužů v roce 2019, z nichž dva byly uznány za otřesy mozku. Tedy navzdory tomu, že ženy nesou dvakrát větší riziko poškození mozku při úderech na hlavu za stejných podmínek jako muži.

Jedinou kontrolou HIA z víkendu prošla hvězda Black Ferns Liana Mikaele-Tu'u, jejíž vyšetření bylo preventivní a nepotvrdilo otřes mozku.

Dr. Raftery se domnívá, že podstatným atributem tohoto jevu ve hře žen je výrazný rozdíl v technice skládání a tvrdí, že muži by se od žen měli poučit.

„Sledovat šest zápasů tohoto prvního víkendu bylo fantastické. Hra žen se opravdu vyvinula,“ řekl Dr. Raftery deníku Telegraph. „Dvě věci, mimo lékařské záležitosti, mě opravdu zarazily, byly to dovednosti hráček, jejich dovednosti přihrávat, jejich dovednosti skládat a jejich schopnosti držet pozice v prostoru. Myslím, že se dá poprvé říct, že by se muži mohli učit od žen. Možná je to proto, že ženy se ve sportu vyvíjejí, pozornost žen se vrátila k základům hry – přihrávkám a skládání.“

"V prvních šesti zápasech, které proběhly tento víkend, byla pouze jedna kontrola HIA. Normálně bychom jich v mužských zápasech viděli mnohem víc. Nejspíš to bylo přehnané, ale to je to, co chceme - snažíme se chránit hráče.“

"Pro mě je klíčovým poselstvím to, že technika je stále způsob, jak kontrolovat zranění hlavy v našem sportu. Byla tam jedna konkrétní pasáž hry – bylo to v utkání anglického týmu – přihrávali míč zleva doprava, zprava doleva a zase zleva doprava, míč procházel rukama asi šesti nebo sedmi hráček v každém směru. Přihrávky byly fenomenální, nemyslím si, že byste tohle viděli v mužském utkání."


 

Co k mínění doktora Rafteryho dodat?

Angličanky hrály proti neškodným Fidžijkám, které jim dovolily vše a nekladly skoro žádný odpor. Uvidíme, co se bude dít ve velmi vypjatém sobotním utkání Francie v. Anglie v kryté Trust Aréně na předměstí Aucklandu Hendersonu. Je pravda, že hra žen se podstatně liší od hry před několika lety, více se přiblížila mužskému stylu. Zdá se, že jde o nezvratný trend, hra se prostě unifikuje. U jiných týmů minulou sobotu jsme mohli vidět stejný nezáživný a nudný styl hry, jakým třeba v posledním utkání Rugby Championship hráli muži Jižní Afriky – jedna přihrávka, náraz do soupeřů, pád na zem a vytvoření rucku a tak dál a dokola, doslova nechutné ragby.                                                                                                                                                           (man)

O Autorovi

Redakce

Další články autora