Na okraj 9. mistrovství světa

7. října 2022 (20:18)

SvětovéZpravodajství

Družstvo žen Spojených států, překvapivý vítěz prvního turnaje v roce 1991

Počátky mistrovství světa žen nebyly vůbec jednoduché, první mistrovství se odehrálo jako běžný turnaj v Cardiffu ve Walesu. Nehrála se žádná kvalifikace, iniciátorky světového setkání a organizátorky turnaje, což byly funkcionářky londýnského Richmond Women’s RC Deborah Griffin, Sue Dorrington, Alice D. Cooper a Mary Forsyth, prostě pozvaly národní svazy a unie, 12 z nich pozvání akceptovalo: Nový Zéland, Wales, Kanada (sk. 1), Francie, Švédsko, Japonsko (sk. 2), Spojené státy, Nizozemsko, Sovětský svaz (sk. 3) a Anglie, Španělsko a Itálie (sk. 4).

Dlužno podotknout, že Internatonal Rugby Board (IRB) předchůdce dnešního Rugby World uznal turnaj 1991 a 1994 jako mistrovství světa až v roce 1998. A dlužno rovněž podotknout, že všechny čtyři dámy zakladatelky budou představeny divákům v Eden Parku při semifinále RWC 5. listopadu a budou uvedeny do World Hall of Fame - Světové síně slávy.

Organizátorky prvního mistrovství  Deborah Griffin, Sue Dorrington, Alice D. Cooper a Mary Forsyth budou uvedeny do ragbyové Světové síně slávy

Potíže prvního mistrovství, které nepodporováno IRB a mnohdy ani národními federacemi a uniemi, skončilo hlubokým deficitem a některé týmy přijely na vlastní náklady – například Nový Zéland – letos samozřejmě nehrozí. Nehrozí ani první systém soutěže, kdy ženy měly mezi zápasy jen dva dny odpočinku, a v závěrečných fázích o Plate se hrálo každý den. To týmy, které hrály o Cup, měly mezi zápasy alespoň den odpočinku.

Nejkurióznější zážitky měl tým Sovětského svazu, který nebyl vybaven tvrdou měnou a nebyl schopen platit své ubytovací a jiné výdaje. Tým se snažil přežít prodejem vodky a matrjošek. Nakonec jejich „obchodní“ aktivity musel zastavit HM Customs and Excise – Královský úřad celních a spotřebních daní. Dluhy ruských ragbistek nakonec zaplatili cardifští podnikatelé a deficit mistrovství vyrovnali anonymní dárci a anglická RFU.

Abychom nezapomněli – mistrovství 1991 vyhrály Američanky, které ve finále před 3 tisíci diváky porazily Anglii 19:6. O 3. místo se rozdělily poražené semifinalistky Francouzky a Novozélanďanky.

O Autorovi

Redakce

Další články autora