Na okraj 2. kola Six Nations
13. února 2024 (00:50)
Ne všichni jsou s hrou Anglie spokojeni
Žádné nadšení
Přes druhé vítězství nepanuje v Anglii z výkonů Borthwickova týmu zrovna nadšení. Třeba bývalý reprezentant Matt Dawson (77 zápasů za Anglii 1995-2006, 101 bodů; 7 zápasů za Britské a irské lvy, 10 bodů) se ostře vyjádřil o slibu týmu bavit fanoušky. Už v Římě Angličané prohráli na pětky a výhry dosáhli jen díky Fordovým trestným kopům. Také v domácím utkání proti nezkušenému velšskému týmu nenadchli, byť nakonec otočili poločasový deficit 5:14 ve vítězství. Dawson připomenul, že hráči řekli, že jim záleží na tom, jak se fanoušci cítí, a že vědí, co fanoušci chtějí. Dawson sice připouští, že výsledek byl prvořadý, ale také tvrdí, že předzápasové sliby nebyly splněny, argumentuje, že fanoušci by si odnášeli větší požitek, pokud by tým na hřišti dominoval a svou hrou diváky bavil, a naznačil, že jeho vlastní generace uspokojovala fanoušky výkonem, nikoli stylem hry.
Anglie devalvuje mezinárodní ragby
Také známý kritik RFU a anglického ragby, bývalý kouč Red Roses Sir Clive Woodward, říká, že si Anglie sice připsala dvě výhry, ale nedosáhla na bonusové body a přičítá to mimo jiné špatné nominační politice kouče Borthwicka i snaze RFU bavit diváky jinými prvky: "V sobotu jsem byl na Twickenhamu jako fanoušek. Hodně se mluvilo o tom, jak obnovit spojení mezi týmem a fanoušky a zlepšit zážitek ze zápasu," napsal Woodward pro Daily Mail. "Můj vzkaz RFU je, aby zapomněli na triky, jako jsou světelné show, DJs a kapely, které mají rozproudit obecenstvo. Zábavu si nemůžete vynutit. Není třeba se pokoušet ji vytvořit. Pokud Anglie dokáže hrát způsobem, který fanoušky nadchne, pak se atmosféra v Twickenhamu postará sama o sebe. Dobrým začátkem by bylo dostat na hřiště ty nejlepší hráče. Pohled na Henryho Arundella v pohostinských lóžích Twickenhamu místo na hřišti, byl dalším obrovským vlastním gólem, který jen devalvuje mezinárodní ragby.“
K tomu jen můžeme dodat, že obecenstvo se snažilo vybudit tým zpěvem dřívější neformální hymny anglického ragby songem Swing Low, Sweet Chariot, který anglická unie RFU poděšená hnutím Black Lives Matter v roce 2020 zakázala zpívat.
Skotsko mělo s Francií vyhrát
Střetnutí Skotska s Francií bylo v samém závěru poznamenáno špatným rozhodnutím TMO (Television Match Official), rozhodčího u televizních monitorů, který zkoumá všechny sporné momenty ve hře, které rozhodčí na hřišti nepostřehne.
V utkání jak známo Francie vedla 20:16, ale Skotové v závěru zabrali a v 81. minutě po dvouminutovém obléhání francouzského brankoviště uspěli. Sam Skinner položil na čáru, záběr kamery to zřetelně ukázal, ale rozhodčí nebyli schopni stanovit, zda kamera průkazně ukazuje položení. Pětka nebyla uznána a radující se Skotové museli zklamaně skousnout porážku.
Bývalý závodník F1 Skot David Coulthard na sociální síti X zveřejnil obrázek, který by dával za pravdu divákům, kteří jsme v jistém záběru kamery viděli míč na brankové čáře. Diváci na Murrayfieldu také nadšeně jásali, když viděli opakované záběry s míčem na čáře, ale nakonec se jásot změnil v bučení, když rozhodčí Nic Berry a jeho asistenti dospěli k závěru, že položení není dostatečně průkazné.
"Slavili jsme v trenérské lóži," řekl skotský trenér Townsend. "Slyšeli jsme, jak TMO mluvil s rozhodčím, jak říká, že 'míč byl na noze, pak řekl: 'byl na zemi,' a pak si to pak rozmyslel a řekl 'rozhodněte na hřišti.'
Italové prohráli už před zápasem
Po zápase s Anglií sotva kdo čekal, že Azzurri budou proti Irsku tak bezmocní! Jako by už byli předem přesvědčeni, že proti evropské jedničce nemají šanci uspět. Byli v útočných akcích pasivní, nebyli schopni zdolat irský obranný val. Jaký rozdíl mezi důraznými a průbojnými akcemi Irů, kteří v každé herní fázi překonali čáru zisku a nechávali za sebou italské obránce, kteří pak scházeli při krytí finálních sekvencích. Italové navíc dělali mnoho chyb ve standardních situacích, vždyť třeba ztratili 5 vlastních vhazování z autu. Irové byli ve všech herních ukazatelích kromě počtu skládek výrazně lepší.
Gonzalo Quesada, trenér Itálie: "Je velmi těžké najít nějaká pozitiva, soupeř nám nedovolil přenést na hřiště prakticky nic z toho, co jsme si během týdne připravili. V prvním poločase jsme nevyvíjeli potřebný tlak a nechávali jsme Irům příliš velkou volnost při zakládání útoků. Ve druhém jsme vlastně neměli žádné míče, a těch pár, které jsme měli, nebylo nikdy kvalitních. Zklamání z výkonu, který neodpovídá tomu, co tým dokáže. Je jasné, že jsme čelili fantastickému soupeři, jehož sílu nelze nijak zpochybnit, ale my jsme nebyli týmem, kterým jsme měli být, a to je problém, na kterém musíme okamžitě začít pracovat."
O Autorovi
Karel Gaman
Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.
Další články autora
Čtvrtfinále evropských klubových pohárů, už jde do tuhého
4. kolo Six Nations: Na Twickenhamu se rozhodne
Na okraj 3. kola Six Nations
Po 3. kole evropského šampionátu
Na okraj 1. kola Six Nations
Pohár mistrů: Anglie 6, Francie 5, ostatní 5
Vítězný zápas dvou rozdílných poločasů
Pohár ragby XV: Je na čase si říci, co vlastně chceme hrát
Rozběhla se Top 14