5. února 2024 (22:47)

SvětovéZpravodajství

Francii scházel dirigent Dupont

Francie v. Irsko 17:38, na pětky 2:5

Ač to u týmu kvalit Francie vypadá neuvěřitelně, zápas s Irskem ukázal, že bez mozku mužstva Antoine Duponta je její mužstvo poloviční. Prostě Dupont scházel, Lucu je mlýnovka, Dupont je nejen mlýnovka, ale i mozek a dirigent týmu. Ostatně prokázal to v sobotním zápase Toulouse s Bayonne v Top 14, kde navíc hrál na zadáku.

Francouzi byli spolu s Irskem před turnajem pasováni na favority letošního ročníku, Francouzům po nepovedeném vystoupení na mistrovství světa dokonce mnozí předpovídali zisk Grand Slamu, jenže stejné očekávání bylo i na březích Svatojiřského průlivu v Dublinu. Jak to dopadlo, víme, hůře to pro Francouze dopadnout nemohlo, utrpěli vůbec nejvyšší porážku od Irska v historii.

Řekli po utkání

Gaël Fickou:

„Dnes večer nás deklasovali ve všech oblastech. Velmi rychle jsme se ocitli ve čtrnácti, když už v patnácti je to proti nim složité. Takže ve čtrnácti to bylo moc těžké, zvlášť když už vedli. Je to druhá prohra v řadě, příští týden to musíme napravit.“

Grégory Alldritt, třetí řada a kapitán Francie:

„Dneska to bylo moc těžké. Těžko se to analyzuje na místě, ale určitě byli přesnější než my. Měli jsme charakter, touhu hrát dobrý zápas, ale nestačilo to. Budeme se muset odrazit ode dna, turnaj je dlouhý, budeme bojovat každý víkend."

Anglii zachránily od porážky Fordovy kopy

Itálie v. Anglie 24:27, na pětky 3:2

Italové nepřekvapili, byť by se jejich výsledek s Anglií za překvapení považovat dal, ale víme, že se Itálie se rok od roku zlepšuje. Ty tam jsou časy, kdy fyzicky dokázala vydržet jen poločas a ve druhém odpadala, tentokrát vydržela celý zápas. Anglii zachránilo od porážky 17 bodů z Fordových kopů.

To, co dnes dělá Itálii skvělým týmem je jejich herní projev, především hra rukama. To je něco zcela jiného, než co se praktikuje v mnoha anglických ligových týmech, tedy nudná kontaktní hra na jednu přihrávku s přemírou rucků a box kicků a kopů sem a tam z nedostatku invence hráčů. Hra, která se už dotýká hranice, po jejímž překročení už bude hra nekoukatelná.

Anglii navíc citelně scházel podobný hráč, jakého má Francie v osobě Duponta – útoková spojka Markus Smith – také on je podobně jako Dupont nepřítelem herních stereotypů a strůjcem překvapivých řešení.

Nezapomenutelný 2. poločas v Cardiffu

Wales v. Skotsko 26:27, na pětky 4:3

Podobně jako v Římě položili poražení vícekrát než vítězové. Skotsko vyhrálo v Cardiffu po 22 letech(!), a navíc po jedenácti porážkách v řadě. Přitom se od první minuty všechno jevilo na velkolepé vítězství Skotů, vždyť o poločase vedli 20:0 a výkon domácích nijak nenasvědčoval tomu, že by se ve druhém něco mělo změnit. Ale změnilo, do druhého poločasu nastoupil jiný Wales a Skotům začalo být horko, pětka křídla Jamese Bothama zažehla velšské oživení a další pětky  položili Rio Dyer, Aaron Wainwright a debutant Alex Mann. Ioan Lloyd kopl tři kopy po pětkách.

Zlom nastal po posledním položení Skotů dvě minuty po začátku druhé půle, když skvěle hrající Finn Russell po svém parádním průniku uvolnil Duhana van der Merwe k jeho druhé pětce a Skotové vedli 27:0. Pak najednou bylo na hřišti jen jedno mužstvo – Wales – donutil Skoty bojovat o každý centimetr, ožili také diváci, kteří se už smířili s prohrou, a rázem se stali šestnáctým hráčem Velšanů.

Výsledky a tabulky Six Nations

Six Nations v televizi od 5. do 11. února

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.