Moravskoslezsko vs Pwllheli zítra v 17 hodin

13. dubna 2023 (17:02)

DomácíKlubovéZpravodajství

V náhledu: Naposledy se naši junioři střetli s juniory z Pwllheli v roce 2017 a prohráli 17:61. Foto Zdeněk Bernadt

„Není to tak, že by se naši mladíci nikdy s Velšany nestřetli, každý rok některý z nich hrál v Sosnowci na mezinárodním turnaji mládeže proti velšským školákům za výběr Moravy, takže dobře vědí, že proti týmu z Walesu musejí ze sebe vydat i to, co nemají. Když však poměříme, že Velšané mají ragby jako tělocvik ve škole a zkušenosti našich, všechno samozřejmě mluví ve prospěch hochů z Walesu. Naši se snažili, ale snaha na Velšany nestačila,“ psali jsme před šesti lety v reportu o utkání našich juniorů s Welšany z Pwllheli (vyslovuje se Pucheli), naši junioři tehdy prohráli 17:61 (10:17) když položili třikrát (Regec, hostující Belgičan Leon Deborggraef a Barabáš), hosté nám nasázeli 11 pětek.

Historie kontaktů s ragbisty z městečka Pwllheli na poloostrově Llyn v Irském moři začíná potřebou tamního RFC získat do mužstva dobrého pilíře. Klub hledal prostřednictvím ragbyového světoběžníka a českého reprezentanta Jana Macháčka i v Česku a Honza Macháček oslovil Pavla Indráka, který byl v té době rovněž reprezentantem Česka. A tak se stalo že Pwllheli bylo několik let domovem Pavla Indráka, ale i dalších našich hráčů Radima Fajkuse a Radima Pavláska. A v roce 2012 se na pár dnů stalo domovem našeho mužstva, když jsme Pwllheli RFC opláceli jeho dvě návštěvy České republiky z let 2007 a 2010. V Pwllheli jsme hráli proti týmu sestavenému z náhradníků a juniorů, neboť první tým měl příští den ligový zápas, na který jsme se samozřejmě dívali, a vyhráli jsme 12:0 (foto níže). V roce 2017 nás navštívili junioři a chystali se k nám i v loňském roce, ale návštěvu velšský klub přesunul na letošek.

Letošní návštěvu komplexně zajišťuje Pavel Indrák od příletu hostů do Vratislavi, přes návštěvu Krakova a Osvětimi, ubytování v hotelu Maria (kde už spali v roce 2007 muži Pwllheli) v Ostravě až po zítřejší zápas s týmem Moravskoslezska a třetí poločas v Soběšovicích.
 
Junioři budou mít zítra těžkou úlohu udržet na uzdě hráče, kteří mají v krvi od malička a hrají drsné nátlakové ragby. Ostatně někteří bývalí hráči, jako třeba Zdeněk Rek, by mohli vyprávět, protože už v roce 1970 si zahráli v Olomouci za krajský výběr (tehdy do Severomoravského kraje patřil i dnešní Olomoucký kraj) proti velšskému školnímu týmu Gwendraeth Grammar School, a nevyhráli. Možná, že v týmu byl i William Gareth Davies, pozdější slavný velšský reprezentant a prezident WRU v letech 2014 -2020, teoreticky to možné bylo, měl v roce 1970 15 let a školu v Gwendraeth navštěvoval. Takže rada pro dnešní juniory, dejte si pozor, proti komu budete hrát, třeba se za pár let budete moct pochlubit: „Tak proti tomuhle reprezentantovi jsem v roce 2023 hrál!“

O Autorovi

Redakce

Další články autora