Mladší žáci překonali nepříznivé počasí

27. září 2020 (15:44)

DomácíZpravodajství

Havířov 25. září 2020 – Turnaj moravské turnajové série mladších žáků s pořadovým číslem 4 měl původně uvítat 21 týmů v kategoriích U8, U10 a U12, nakonec se počet zredukoval na dvacet. Aby se turnaj v dešti a chladu co nejvíce zkrátil, hrálo se na celkem pěti hřištích, turnaj U12 se sedmi startujícími týmy se celý odehrál na dvou hřištích vedlejšího atletického stadionu, také žáci U10 hráli na dvou hřištích, ale osm týmů této kategorie bylo rozděleno do dvou skupin. Čtyřem družstvům přihlášeným do kategorie U8 stačilo jedno hřiště.

Je třeba říci, že úroveň a herní dovednosti hráčů jednotlivých klubů jsou stěží srovnatelné. Zatímco tým Bystrce zvláště v kategorii U12 téměř nenachází konkurenta a má skutečný herní systém postavený na důsledné spolupráci a podpoře hráčů, a platí to i pro tým U10, kde hráči a hráčky hrají hru rychlou, kombinační - radost pohledět - jsou týmy, jejichž hráči se za utkání prakticky nepotkají s míčem, a když, tak třeba ani nezvládnou příjem přihrávky a hra stojí na několika jednotlivcích. Pravda, hráči se učí, na vývoj mají nějakých 8 let, ale neumět se ve dvanácti letech orientovat ve hře, neumět chytit míč, je na pováženou.

Zvláštní je, že nejslabším herním prvkem je skládání, nejvíce trestných kopů v turnaji bylo odpískáno za vysoké skládání, hráčů, kteří nezvládají psychicky nízké skládání za nohy, je poměrně hodně. Hráči situaci, kdy je třeba soupeře složit, nejčastěji řeší objetím v pase, je jen málo odvážných, kteří zastavují soupeře klasickou skládkou za nohy. Tady – v budování odvahy hráčů – mají trenéři ještě dost rezerv.

A je tu ještě jeden problém, se kterým bychom se měli vyrovnat. Za onou úvahou turnaj nehrát, protože prší, na hřišti je voda a je zima, stojí obava, že se děti nachladí a rodiče budou trenérům vyčítat a poučovat je, že v takovém počasí se nehraje. Ale tak se potlačuje odolnost dětí-ragbistů vůči nepříznivým podmínkám, odolnost, která je atributem ragby. Dnes nebudeme trénovat, protože prší, zítra v dešti nebudeme hrát a pozítří se raději dáme na florbal nebo basket, protože ten se hraje a trénuje vždy pěkně v teple a suchu. Poměrně častá otázka rodičů nováčků je: „A co děláte, když prší?“

Záměrně neuvádíme výsledky turnaje, jednak to neodpovídá strategii komise mládeže ČSRU, jednak hra o pořadí údajně budí snahu některých trenérů stavět do hry ty nejlepší a největší, zatímco ti další se dostanou do hry jen někdy na pár minut.

Fotografie z turnaje jsou na Zoneramě

O Autorovi

Redakce

Další články autora