Mladší žáci poprvé na hřišti

23. března 2022 (20:35)

KlubovéZpravodajství

Olomouc 19. března 2022 (Ondřej Kubala a Radek Kloda) - První velký turnaj se odehrál v sobotu na umělém povrchu školního hřiště ZŠ Heyrovského pro všechny kategorie mladších žáků U8, U10 a U12. Různá onemocnění omezila účast Havířova jen na kategorie U8 a U10 a osm hráčů v každé z těchto kategorií.

V kategorii U8 se sešlo 7 družstev a turnaj se pro tuto kategorii odehrál systémem každý s každým a čas hry byl 1 x 6 minut. Za družstvo nastupovali: David, Vojta, Thory, Teo, Andrej, Jakub, Šimon, Tadeusz a Vašek. Zpočátku byla citelná absence venkovních tréninků.

První zápas s Mariánskými Horami měl nečekaně rychlý spád, soupeři byli opravdu velmi rychlí, sehraní a evidentně jsme na ně neměli a prohráli jsme 2:6. Naši hráči zmatkovali, dělali začátečnické chyby – nechodili si pro míč, nepřihrávali, skládali jen velmi sporadicky a jako obvykle skládali nanejvýš dva tři hráči.

Ve druhém zápase s Vyškovem začali naši trochu reagovat, nicméně soupeř dokázal dobře tlačit přes přihrávky a skládání, a když jsme dostali míč, soupeř reagoval pohotově a dokázal naše hráče dobře omezovat v pohybu. Kluci se hodně shlukovali a hodně si tak zmenšovali možné pole působnosti, bojí se jít pro míč a vybojovat ho. I tento zápas jsme prohráli.

Třetí utkání s Ragbyovou Akademií Brno bylo kopií předchozích dvou, jen malinko poklesla iniciativa.

Ve čtvrtém střetnutí se Zlínem už kluci začali více držet své pozice, i když se i nadále srocovali u míče pod heslem „kde je míč, tam jsme všichni,“ skládat soupeře se snažili dva i tři naši najednou. Ale na druhé straně si začali více předávat míč a začali spolu trochu komunikovat. Hlavně však začali hrát jako tým a podle toho to také dopadlo, vyhráli.

Pátý zápas proti domácí Olomouci hoši odehráli v podobném duchu jako čtvrtý, ale začala se projevovat jiná chyba - zbrklost a špatné přihrávky. Kluci dokázali během krátké doby nejméně třikrát upustit míč, čímž soupeřům poskytli značnou výhodu. Soupeř celkem slušně tlačil, ale díky společnému zapojení (týmové hře) skončil zápas vyrovnaně.

Poslední a vítězný zápas s brněnským Dragonem měl zcela jiný charakter, než zápasy počáteční, tým soupeře byl totiž zjevně „rozložený“ zevnitř. I tady však byla evidentní potřeba plného zapojení více hráčů pro složení některých soupeřů a kluci si dokázali krásně pomoci. Když viděli, že jeden nedokáže složit, přišel na pomoc druhý a případně je podporoval i třetí nejbližší spoluhráč. Kluci se už mnohem méně báli jít pro míč a hodně využívali přihrávek. Při soupeřových rozehrávkách vyráželi tak, aby soupeře zbavili možnosti rozběhnutí. Pokud by ale dokázal tento soupeř spolupracovat, jistě by vyhrál, silově naše kluky převyšoval.

Co je třeba k nápravě nedostatků: především se musíme zaměřit na rychlost, rychlost a přesnost přihrávek, dodržování rozestupů, a podporu spoluhráčů. Když naši začali spolupracovat, skládat a více si předávat míč, bylo vidět, že je to začalo i více bavit, jelikož si většinou zahráli všichni, nikdo nezůstal stranou, všichni se do hry zapojili. Viděli, že i soupeř většinou ztrácí balón, když ho při jeho rozehrávce hned napadají.

Theo, i když je nejmladší, se velmi zapojoval a měl velikou podporu ostatních hráčů, zvláště Vojty. Ještě nevydrží tolik co starší kluci, ale snažil se bojovat tak, aby se jim vyrovnal. Krásné bylo vidět, jak Vojta dokáže pohotově skládat jednoho za druhým. Nejednou složil soupeře, rychle vstal a hned šel po dalším. Kuba byl překvapením dne, po prvních třech zápasech se hecnul, a když kluci začali spolupracovat, dokázal jak skládat soupeře, tak posunovat hru přihrávkami.

Školní sportovní areál ZŠ Heyrovského Olomouc

K turnaji v kategorii U10 se přihlásilo 7 družstev, která hrála systémem každý s každým a hrací doba byla 1 x 6 minut. Bylo znát, že hráči Havířova jeli na venkovní turnaj „z tělocvičny“ a trvalo jim dlouho, než se aklimatizovali na normální ragby.

Za družstvo nastupovali: Kryštof, Sebastián, Matěj, Patrik, Jarda, Alex, Viktorie a Jakub. První utkání sice odehráli celkem dobře, i když Vyškovu podlehli 0:2, pak sice vyhráli nad „slepencem“ tří družstev hrající pod hlavičkou Sokola Mariánské Hory a vyhráli v poměru 3:0. V dalším utkání nad jejich síly bylo dobře hrající družstvo domácí Olomouce a prohráli 0:3. Se Zlínem prohráli opravdu zbytečně, a to v poměru 1:3. V pátém utkání sice položili první body zaskočenému Dragonu Brno, aby po vyrovnání ze strany Dragonu na 1:1 prakticky přestali hrát a prohráli vysoko 1:5. Po domluvě nakonec v posledním utkání zabrali a porazili Ragbyovou Akademii 5:1. Nutno podotknout, že s tímto družstvem nevyhráli v podzimních turnajích ani jedno utkání. Bylo vidět, že družstvo potenciál má, ale stále jej ještě neumí úplně využít. V útočné fázi se družstvo sice hodně zlepšilo, ale stále přetrvávají nedostatky v osobní i kolektivní obraně a také ještě družstvo neumí měnit taktiku hry podle hry soupeře.

Měli jsme i několik příznivců z řad rodinných příslušníků. Někteří s námi cestovali vlakem a někteří přijeli po vlastní ose. Byl to velmi zdařilý turnaj a naši hráči a hráčky ukázali, co umí, i když někteří začali hrát ragby teprve od září loňského roku.

Fotografie z turnaje nebudou, podle všeho selhala technika. Kupodivu jsme nenašli fotografie ani na webových  a facebookových stránkách zúčastněných klubů.

Přehled výsledků našich družstev

Přehled výsledků týmu U8

RC Havířov Sokol Mariánské Hory
2:6
  JIMI RC Vyškov 2:5
  RA Brno  2:5
  RC Zlín  6:3
  RC Olomouc 2:2
  RC Dragon Brno 3:0

 

Přehled výsledků týmu U10

RC Havířov JIMI RC Vyškov 0:2
  Sokol Mariánské Hory 3:0
  RC Zlín 0:3
  RC Dragon Brno 1:5
  RA Brno  5:1

 

O Autorovi

Redakce

Další články autora