Mladší žáci hráli na Slovensku

5. září 2023 (23:20)

KlubovéZpravodajství

Žilina 2. září 2023 (text Petr Basel) – Na mezinárodní turnaj v Žilině jsme dorazili s jedenáctkou hráčů U12. Z nich pouze 5 mělo zkušenost ze hry v této kategorii. Dalších šest hráčů teprve sbíralo zkušenosti po přechodu z U10. Proto jsme převážnou část předzápasového rozcvičení věnovali nácviku mlýnů a autů, jelikož tyto herní situace jsou pro tyto hráče novinkou.

V roji hráli Kuba, Jarda a Gabča, na mlýnové spojce se střídali Thori a Šíša, útokovou spojku hrál Mates, tříčtvrtky Viky a Adrian a na křídlech Alex a Jonáš. Jako jediný střídající hráč do útoku byl Vojta, který je ještě stále hráčem U10, ale kvůli absenci několika dalších hráčů z důvodu nemoci či proto, že jsou ještě někde na prázdninách, jsme byli nuceni vypůjčit si Vojtu od U10.

Na snímku R. Bellana útočí v utkání s Mariánskými Horami Viky 

Šest účastníků turnaje U12 bylo rozděleno do dvou tříčlenných skupin. Ve skupině A hrály týmy Žilina Bears, Sokol Mariánské hory a Krakodyle Kraków. Ve skupině B pak RC Olomouc, RC Havířov a sdružení ukrajinských hráčů pod hlavičkou Slovanu Bratislava.

První zápas skupiny jsme odehráli s pozdějším vítězem celého turnaje RC Olomouc. První poločas vydržel stav vyrovnaný 0:0, byť se projevovala herní převaha soupeře a náš tým se povětšinou bránil. Ve druhém poločase se přeci jen začala projevovat větší herní vyspělost soupeře a lepší zvládání klíčových herních situací, hlavně hry v rucku, ze které vytěžil 3 položení a zápas tedy skončil 0:3.

V čase před druhým zápasem skupiny jsme se tedy zaměřili na nácvik této herní situace, zakládání a "čištění" rucku a hráči byli nabádáni k větší podpoře při herních situacích. Toto cvičení bylo poměrně úspěšné, protože v druhém zápase se Slovanem Bratislava to bylo naše družstvo, které po většinu zápasu bylo lepším týmem, byť Slovan nedosahoval takové kvality jako Olomouc. A přes drobný výpadek v koncentraci před koncem zápasu, kdy jsme povolili snížit soupeři na rozdíl jediné pětky, jsme zápas dovedli do vítězného konce v poměru 4:3.

Vítězství nám zajistilo umístění na druhém místě ve skupině B a závěrečný zápas o celkové třetí místo s druhým týmem skupiny A, což byl Sokol Mariánské Hory. Ten přijel do Žiliny společně s námi naším klubovým autobusem, bylo tedy o náboj a motivaci k zápasu dvojnásob postaráno. Navíc Sokol neměl dostatečný počet hráčů a pro zápasy ve skupině si půjčoval dva hráče od nás a 1-2 hráče od Olomouce. Na zápas s námi si vypůjčili 4 hráče Žiliny.

Foto Petra Cagášková

Zápas o třetí místo začal velmi vyrovnaně, těsně před koncem prvního poločasu byl stav 1:1, když došlo ke zlomovému okamžiku zápasu. Naše družstvo si po pěkné kombinaci na polovině soupeře vypracovalo šanci jít do vedení, kdy Kuba Tylšar byl již přibližně 2 metry od brankoviště ve vyložené šanci položit zastaven zezadu skládkou za hlavu. Rozhodčí však k všeobecnému údivu neodpískal trestnou pětku, ba dokonce ani nepřerušil hru a naše družstvo se tímto bohužel nechalo rozhodit a hned z protiútoku se naopak soupeř ujal vedení 2:1.

Po změně stran bylo naše družstvo pořád jako opařené a poměrně rychle inkasovalo další dvě pětky. Pak se konečně podařilo hráče nabudit a položili druhou pětku utkání. Na obrat v zápase už bohužel nebyly síly a v závěru zápasu se soupeř prosadil popáté. Zápas tedy skončil 2:5 a naše družstvo obsadilo závěrečnou čtvrtou pozici v turnaji. Po změně stran bylo naše družstvo pořád jako opařené a poměrně rychle inkasovalo další dvě pětky. Pak se konečně podařilo hráče nabudit a položili druhou pětku utkání. Na obrat v zápase už bohužel nebyly síly a v závěru zápasu se soupeř prosadil popáté. Zápas tedy skončil 2:5 a naše družstvo obsadilo v turnaji čtvrtou pozici.

V zápase o 5 místo zvítězil Slovan Bratislava nad týmem Krakodyle Kraków vysoko 9:0 a Olomouc v souboji o prvenství porazila domácí Žilina Bears 6:2. Celkové pořadí turnaje tedy: 1. RC Olomouc, 2. Žilina Bears, 3. Sokol Mariánské Hory, 4. RC Havířov, 5. Slovan Bratislava, 6. Krakodyle Krakow.

Při vyhodnocení turnaje se velmi sympaticky projevila pořádající Žilina, která chtěla, aby měli všichni zúčastnění na turnaj památku a všichni hráči obdrželi účastnické medaile a každý klub pamětní pohár, což bylo všemi hráči velmi kvitováno.

Foto: R.Bellan

Turnaj nám ukázal, že přestože pro mnoho hráčů jde o velkou změnu, tak rozhodně máme na čem stavět. Ale na druhou stranu také ukázal, ve kterých činnostech musíme naši hru výrazně zkvalitnit. Především hru v rucku, aktivní podporu, udržení herní linie a aktivnější zapojení hráčů do všech herních situací.


 

U10 má jednu výhru a 4. místo

Žáci kategorie U12 nebyli v Žilině sami, na turnaji hrálo i družstvo kategorie U10, report od trenérky bohužel nemáme. V turnaji desetiletých startovalo pět družstev: Žilina Bears, Sokol Mariánské Hory, Krakodyle Kraków, RC Olomouc a náš tým U10 a hrálo se systémem každý s každým. Naši vyhráli jen jedno utkání s domácími Medvědy a umístili se na předposledním místě. 

Výsledky naší U10: Žilina 7:2, Olomouc 0:13, Krakodyle Kraków 2:5 a Mariánské Hory 0:11.

Týmy U10 i U12 na fotografii Petry Cagáškové

O Autorovi

Redakce

Další články autora