Mistrovství ČR 7᾿s: Bylo to nadějné

28. června 2021 (22:23)

KlubovéZpravodajství

Praha 26.- 27. 6 2021 (Foto Petr Skála) – Po dlouhých letech hrál náš klubový sedmičkový výběr na mistrovství republiky. Jsme sice dvojnásobným držitelem titulu mistra republiky, ale tentokrát nešlo o titul, jen o sbírání zkušeností. Osmé místo se ukázalo jako maximum možného. Skutečně? Nemohlo to být místo sedmé? Možná mohlo, ale k tomu scházely potřebné zkušenosti ze sedmičkového ragby. A ty se sbírají na mnoha turnajích, a na sedmičky se také musí tým alespoň trochu specializovat. Podívejme se na Bystrcké, dlouho sbírali v sedmičkách úspěchy, ale měli na to speciální tým. V klubu ragby XV, budou sedmičky vždy jen doplňkem klubového programu.

Otázka tedy je, zda tým přes minimum zkušeností a minimální přípravu, navíc s několika hráči, kteří ze studijních nebo pracovních důvodů ani nepřebývají v Havířově a nemohou sdílet společné tréninky, mohl dosáhnout lepších výsledků a lepšího umístění. Odpověď zní: Tým odvedl maximum možného, možná by v posledním zápase mohl Iuridiku porazit, ale k tomu scházely právě ony návyky ze sedmičkového ragby.

 

Obrana: Jde především o udržení postavení. Každý hráč musí mnohem více vnímat dění na hřišti a podle toho se pohybovat a zaujímat postavení v obranné linii. Nikdo nesmí zůstat před míčem, v tom okamžiku schází v obranné linii a soupeř přečísluje. V mnoha zápasech proti těm nejsilnějším nás soupeři svým pohybem nutili zahušťovat obranu v určitém místě, aby pak využili našich oslabených prostor na křídlech k únikům a bodování. Třeba v utkání s Iuridikou nastaly situace, kdy se 5 a jednou dokonce všech 7 našich hráčů stáhlo do prostoru akce. Prostě každý hráč musí vnímat, že na rozdíl od patnáctkového ragby musí být ve svém určeném prostoru a nemůže hasit kolegův problém nebo se nechat strhnout dějem a zasahovat v situaci, kterou musejí vyřešit hráči, kteří už tam jsou.

A to druhá důležitá věc je, že každý zodpovídá za to, že jeho prostorem soupeř neprojde, že bude zastaven, složen. Ani to se nám nedařilo, mnoho pětek jsme dostali po překonání obrany jeden na jednoho. V sedmičkách se prostě nedá skrýt za kolegu, který to v patnáctkách ještě dokáže zachránit, když já nesložím. Dále je nezbytné držet co možná nejvyrovnanější obrannou lajnu, jakmile se vytvoří zuby – že je někdo více vepředu a někdo naopak zůstane pozadu – je zaděláno na problém, soupeři se otvírají koridory pro průnik.

Útočná fáze: Většina našich pětek padla po sólových akcích, ne že by to bylo špatně, při sedmičkách to není nic překvapivého, ale jen málo pětek jsme položili po celoplošných kombinacích nebo alespoň kombinacích několika hráčů, jinak klasické útočné akci s několika přihrávkami. Dost jsme podléhali tendenci hrát rojovým způsobem v kontaktu. Ještě neumíme akce roztahovat a v případě potřeby soustřeďovat, aby se uvolnily křídelní prostory. Schází nám variabilita hry.

Ale tým rozhodně nezklamal, hrál odvážně a dosáhl proti favoritům, až na zápas s Říčany, ve kterém naši působili trochu odevzdaným dojmem, velmi slušných výsledků. Rychlostí, úniky a nasazením se blýskli také skoro všichni naši hráči. Klobouk dolů!

Výsledky základní části ve skupině A:

 

RC Tatra Smíchov – RC Havířov 38:7 - Body: Wardas 5, D. Kovács D. 2

RK Petrovice – RC Havířov 24:12 - Body: Filipiak 5, Barabáš 5, Ogurčák 2

RC Praga Praha – RC Havířov 35:10 - Body: Wardas 5, D. Kovács 5

RC Bystrc – RC Havířov 5:22 - Body: F. Plinta 10 (2P), D. Kovács 7 (1P,1KP), Ogurčák 5

Skupina o 5.- 8. místo

 

RC Havířov – RC Liberec 35:7 - Body: Barabáš 15 (3P), Ogurčák 11 (1P,3KP), D. Kovács 9 (1P,2KP)

RC Mountfield Říčany - RC Havířov 52:0

RC Havířov – RC Slavia Praha 10:24 - Body: Ogurčák 5, V. Murár 5

ARC Iuridica Praha - RC Havířov 22:19 - Body: Ogurčák 7 (1P,1KP), D. Kovács 7 (1P,1KP), Hlaváč 5

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora