ME U18: Bronz pro děvčata, hoši šestí

18. července 2023 (18:40)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Nestává se, že by naše ragby konkurovalo světovým velmocem, ale stalo se, děvčata na mistrovství Evropy U18 v sedmičkách pokořila Angličanky. Foto Petr Skála

Praha 15. - 16. července 2023 (ps/man) – Bez zvláštní pozornosti sportovní veřejnosti, ale i ČT proběhla v tuzemsku nejvýznamnější ragbyová akce, a to evropský šampionát v olympijských sedmičkách dívek do 18 let za účasti devíti týmů.

Suverénní děvčata

Zdá se, že hřiště RK Petrovice naší dívčí reprezentaci nadmíru svědčí, v loňském mistrovství skončily v Petrovicích na pátém místě, v letošním turnaji vyhrály pět z šesti utkání a jen semifinálová prohra se Španělskem 14:19 rozhodla, že naše ragbistky pak hrály „jen“ o konečné třetí místo s Anglií, která v semifinále prohrála s Francií 14:40.

Naše děvčata byla v utkání s Angličankami v prvním poločase naprosto suverénní, vedla 24:5 a ještě v 10. minutě zápasu dokonce 36:5, ale pak Angličanky zabraly, naše děvčata vědoma si vysokého bodového náskoku ztratila koncentraci, a možná už i síly, a Angličanky postupně třemi pětkami se dvěma konverzemi stáhly skóre na konečných 24:36.

Častý obrázek v souboji o 3. místo, naše děvčata - na snímku Natálie Amy Reitzová - utíkají Angličankám. Foto Petr Skála

Vítězem turnaje se stala stejně jako v roce 2022 Francie, která ani jednou neprohrála. Na druhém místě skončilo s dvěma porážkami Španělsko a čtvrtá s třemi porážkami skončila Anglie.

Je to významný úspěch

"Je to významný úspěch pro české sedmičkové ragby, neboť bronzové medaile z Championship zatím žádný jiný český tým než U18 dívek ještě nezískal. Juniorky sice navázaly na ženy, které rovněž letos získaly v Krakově bronzové medaile, ale ty si vybojovaly na Evropských hrách. Když si uvědomíme, že reprezentační trenéři týmů soupeřek včetně těch, které skončily až za českými ragbistkami, vybírali nominaci pro ME z několikanásobně vyšší členské základny, než jaká je v současné době u nás, tak jsou naše medaile o to cennější," řekl kouč české reprezentace Stanislav Král, jemuž se výběr třinácti hráček pro ME z patnáctičlenné širší nominace rozhodně povedl.

Hoši si ve Švýcarsku o jedno místo pohoršili

Zatímco děvčata hrají šampionát za účasti devíti týmů, hoši U18 hrají své mistrovství Evropy s 12 týmy. V loňském roce skončili naši hoši v polském městě Ząbki na pátém místě, letos si ve švýcarské „dvojvesnici“ Evilard-Macolin o jedno místo pohoršili, když v souboji o páté místo prohráli o 2 body s Němci.

O Autorovi

Redakce

Další články autora