ME U18 a U20 zahájeno

12. listopadu 2023 (00:52)

SvětovéZpravodajství

Rugby Europe 10. listopadu 2023 (foto v náhledu Martin Flousek ČSRU) – Letošní ročník mistrovství Evropy U18 a U20 se koná v Praze a všech 24 zápasů se odehraje na Národním ragbyovém stadionu Markéta. Bude to poprvé, co se obě soutěže budou konat na jednom místě.

V soutěži se představí osm evropských zemí včetně pozvaného týmu „Ligue AURA,“ v kategorii U20, což je výběr hráčů francouzského regionu Auvergne-Rhône-Alpes U19, který bez ohledu na umístění nebude klasifikován a neplánuje se, že by se zúčastnil ročníku 2024. Nahrazuje Španělsko, které uspělo na World rugby Trophy a kvalifikovalo se do mistrovství světa do 20 let. Poprvé od roku 2017 bude na šampionátu startovat tým U20 Švýcarska, když v kvalifikačním utkání porazil Bulharsko a poprvé od roku 2018 také švýcarský tým U18, když zvítězil v kvalifikačním zápase s týmem Polska.

Formát soutěže je stejný jako v předchozích letech, o mistrech Evropy v obou kategoriích rozhodnou tři kola vyřazovacích zápasů. Po prvním dnu již je rozhodnuto o čtveřici týmů, která se utká o titul a čtveřici, která bude bojovat o udržení. Týmy na 1. až 7. místě se automaticky kvalifikují do dalšího ročníku. Tým na 8. místě bude muset na jaře 2024 nastoupit do play-off proti vyzyvateli. Vítěz turnaje postoupí do příštího ročníku World Rugby Trophy 2024.

 

Další program U18: Semifinále úterý 4. 11.

Švýcarsko – Belgie

Španělsko – Portugalsko

Gruzie – Nizozemsko

Česko - Rumunsko

Finále U18 sobota 18. 11.

Další program U20: Semifinále středa 5. 11., finále neděle 19. 11.

Ustanovení o kriteriích v případě nerozhodného výsledku

S ohledem na KO systém uplatněný v mistrovství, musí být o vítězi utkání rozhodnuto podle těchto kritérií:

Mistrovství U18 XV:

A) Vítězem je vyhlášen tým, který v daném zápase dosáhne největšího počtu pětek. Pokud je poměr pětek stejný, rozhoduje

B) vyšší počet proměněných kopů po pětce. V případě rovnosti rozhodne

C) soutěž v kopech na branku stanovená reglementem soutěže.

Mistrovství U20 XV:

A) Náhlá smrt / prodloužení: po 5 minutách se bude hrát prodloužení 2 krát 10 minut přestávkou 5 minut. Za vítěze bude vyhlášen tým, který jako první dosáhne bodů (pětka, úspěšný trestný kop nebo dropgól).

B) Soutěž v kopech na branku stanovená reglementem soutěže.

O Autorovi

Redakce

Další články autora