Martin Jágr: „Změna trenérů může být okamžitým elektrošokem.“

16. listopadu 2018 (17:12)

DomácíZpravodajství

Z úspěšné hráčské kariéry ve špičkových francouzských klubech RC Toulonnais, Union Bordeaux Bégles, Stade Montois se Martin Jágr přesunul k trenérskému řemeslu. Po angažmá v klubu RC Hyéres Carqueiranne je v současné době v trenérském týmu Stade Nicois Rugby. Po odstoupení hlavního trenéra ČR15 mužů přijal nabídku a stal se členem realizačního týmu reprezentace pro důležité sobotní utkání ve Švýcarsku. 

Převzato z RAGBY.INFO (Marek Vráblík): http://www.ragby.info/2018/11/15/martin-jagr-zmena-treneru-muze-byt-okamzitym-elektrosokem/ 

Po jak dlouhé době jsi navštívil českou ragbyovou extraligu?

Martin Jágr: Když nebudu počítat pár zápasů co jsem mohl zhlédnout díky online přenosům tak cca. po 15-ti letech.

Jsi členem nového realizačního týmů reprezentace ČR 15 mužů sestaveného pro nadcházející utkání mistrovství Evropy. Uvolnil Tě francouzský klub k utkání ve Švýcarsku?

M.J. : Mám klubové povinnosti takže do Švýcarska na zápas mě fyzicky neuvolnil ale umožnil mi sledovat přenos a být během zápasu v kontaktu s realizačním týmem.

Po setkání s dalšími trenéry reprezentace jste nějak výrazně upravovali herní plán týmu?

M.J. : Na nějaké výrazné úpravy není čas. Není možné zvládnout respektive změnit za 2 týdny a to ještě 2 neúplné týdny vzhledem k odloženému finálovému zápasu extraligy, herní plán který jsme „zdědili“ a na kterém se pracovalo rok, rok a půl? Dle mého názoru, který sdílím s realizačním týmem, bude zápas proti Švýcarsku spíše otázkou mentální připravenosti.

Určitě jsi shlédl utkání našeho týmu v posledních dvou utkáních s Litvou a Polskem. Co by se mohlo v krátkém čase změnit abychom uspěli ve Švýcarsku? Nebo samotný fakt nových trenérů by mohl mít natolik pozitivní vliv na úspěch týmu v tomto utkání?

M.J. : Jak velmi dobře říkáš „v krátkém čase“ se toho doopravdy moc změnit nedá. Spíše jsme se zaměřili na smazání některých nedostatku ve hře – napravení úhlů běhu, pochopeni proc a v jaké situaci zahrát určité akce apod. . Změna trenéru může být okamžitým elektrošokem, ale pro trvanlivější zlepšení je třeba pracovat s dlouhodobou vizí, cílem.

Tvoje případná spolupráce jako trenéra reprezentace mužů ČR 15 pro další rok 2019 by byla možná, když by přišla jasná nabídka od vedení ČSRU? Nebo tvoje současné trenérské angažmá u Stade Nicois Rugby by bylo velkou překážkou?

M.J. : Vzhledem k tomu ze jsem smluvně vázán v Nice do konce sezony 2018-2019 (červen 2019), tak je tato spolupráce, prozatím, naprosto závislá na dobré vůli klubu. Záleží na spoustě věci, především však na tom jaké stanovisko zaujme ČSRU vzhledem k národnímu týmu. Tzn. Jaká je dlouhodobá vize, jaké jsou očekáváni, jakým způsobem se k reprezentaci postaví kluby, jaké jsou/budou podmínky pro národní tým, má-li vůbec cenu zvát „zahraniční“ trenéry, jakým způsobem budou národní týmy provázané navzájem (A, U20, U18)… těch otázek je hodně. Prozatím mě Dan Beneš kontaktoval s žádosti pomoci reprezentaci pro nadcházející zápas v roli „konzultanta“ a dále se uvidí.

V Marseille, tedy blízko tvého bydliště, se v současné době hraje kvalifikační turnaj o poslední neobsazené místo na světový pohár 2019 za účasti Kanady, Německa, Keni a Hong Kongu. Koho odhaduješ na vítěze? 

M.J. : V zápase Kanady s Německem bych si vsadil na Kanadu.

O Autorovi

Redakce

Další články autora