Kdo vyhraje Pohár šesti zemí?

1. února 2020 (15:19)

SvětovéZpravodajství

Před okamžikem začal zápasem Wales – Itálie 126. ročník Guinness Six Nations – Pohár šesti zemí. Kdo nakonec získá pohár vítěze, těžko tipovat, měnili se trenéři, měnili se hráči, žádný tým neměl příležitost prověřit nové sestavy v těžkém utkání. Po podzimním mistrovství světa začíná nový cyklus, který ani zlehka nenaznačí šance pro mistrovství 2023. Jen ukáže momentální rozložení sil a zda se mezi reprezentačními nováčky vyskytne nějaká nová hvězda. Tři roky vzdálené mistrovství světa by mohlo svádět k domněnce, že nepůjde o příliš vypjaté soutěžení, ovšem prestiž turnaje a rivalita mezi soupeřícími zeměmi, jakož i „povinnost“ většiny nových trenérů dostát věhlasu svých předchůdců, vnese do soutěže ten správný náboj, kvůli kterému je většina zápasů beznadějně vyprodána.

Wales – Itálie

Novou éru velšského ragby otvírá Wayne Pivac, který zasedl na trenérskou židli po Warrenu Gatlandovi. Ten vedl Wales 12 let a nyní je koučem novozélandských Highlanders. Hru Walesu bude tvořit páteř týmu – zkušení hráči od Kena Owense, přes Alun Wyn Jonese, po zranění navrátilec Taulupe Faletau, Dana Biggara a George Northa po Leigh Halfpenny na zadáku. Schází zraněný Jonathan Davies.

Itálie vstupuje do Šesti národů bez vítězství od roku 2015 a také bez ikonického Sergia Parisse. Trenér Franco Smith nemá v sestavě příliš velkých jmen, očekává se však, že trojice Jake Polledri a Sebastian Negri a Braam Steyn by mohli poskytnout Azzurri s nějakou naději do budoucna. Sázkaři mají jistotu výhry Walesu.

Irsko – Skotsko

Skotové málokdy porážejí Irsko a deset let už nevyhráli v Dublinu, takže lze předpokládat, že se jim to nepovede ani dnes. Porážka Irů doma by navíc nebyla právě nejlepším začátkem pro nového trenéra Andyho Farrella, bývalou hvězdu anglické reprezentace. Irové nijak nenadchli na mistrovství světa a jejich zápas se Skotskem patřil k tomu nejhoršímu, co bylo na MS k vidění, za dva měsíce těžko mohli něco na stylu hry změnit. Kapitánem týmu pro tento zápas je Johnny Sexton. Nastupuje jediný debutant vazač Caelan Doris.

Podobně jako Italové nemají ani Skotové v sestavě mnoho velkých jmen. Trenér Gregor Townsend se musel smířit s odchodem opor, jako byli Greig Laidlaw, Tommy Seymour nebo John Barclay. Hru by měl řídit zkušený Stuart Hogg, který je novým kapitánem týmu. Podle sázkových kanceláří má být jasným vítězem Irsko.

Francie – Anglie

Sázkaři jsou dost na rozpacích, někteří experti mluví o výhře Francie a předpovídají, že Bleus vyhrají turnaj a možná získají i grand slam. Jiní zase připomínají, že sestava Francie sice může být plná velkých jmen, ale ta s navlečením reprezentačního dresu ztrácejí svůj potenciál a zapomínají, co vlastně na hřišti mají dělat. Francie v poločase vedla ve svých posledních pěti zápasech proti Jižní Africe, Fidži, Argentině, Walesu a Skotsku. Druhé poločasy ale bývají kamenem úrazu, jen si vzpomeňme na kolaps s Walesem na MS 2019. Ale pod novým trenérem Fabienem Galthié to může být jiné.

Pokud jde o Anglii slíbil Eddie Jones v roce 2016, když tým přebíral, obnovení tradiční síly, a slib nepochybně splnil ziskem 2. místa na loňském MS. Sázkaři předpovídají, že tuto sílu Francouzi nepřekonají.

O Autorovi

Redakce

Další články autora