Jedeme do Krakova na Obvarzanek

17. května 2019 (19:33)

KlubovéZpravodajství

Pochutnáme si na Obwarzanku? Naposledy jsme si na něm pochutnali před pěti lety, kdy ho naši jedenáctiletí i třináctiletí vyhráli. I v předchozích letech jsme do Krakova jezdili a byly to většinou zájezdy dvoudenní, většinou s rodiči a spojené nejčastěji s návštěvou krakovského akvaparku, královského hradu Wawelu a prohlídkou hlavního náměstí. Naposledy jsme chtěli navštívit i proslulý solný důl ve Vieličce, ale nepovedlo se, v tu sobotu tam snad byl celý svět a na řadu bychom se dostali možná za 5 hodin, vzali jsme tedy zavděk akvaparkem a prohlídkou města.

Později jsme už na turnaj nejezdili, hlavně proto, že jsme neměli družstva mladších žáků a také proto, že hřiště krakovské Juvenie, se kterou už „věky“ udržujeme kontakty, procházelo rekonstrukcí, třeba v roce 2017 se Obvařanek hrál na umělé trávě ragbistů Nové Huty u Krakova. Hřiště Juvenie Krakov je ve sportovním areálu na konci proslulé pláně, která se jmenuje Błonia a která pojala milión lidí při poslední návštěvě papeže Jana Pavla II.

Samotný obvařanek je typický krakovský produkt a má chráněné označení původu. V podstatě je to preclík, jenže má podobu kroužku nebo i pořádného kruhu. Většinou máte na výběr buď solený, nebo s mákem. Samotný polský název „obwarzanku krakowského“ vznikl podle způsobu jeho výroby, tj. podle povaření (obwarzanie) těsta. Je to jedna z mála sportovních trofejí, které představuje potravina. Tedy víme i o dalších, třeba o vyškovské Šišce tlačenky, Staropražské šunka či Havířovském krocanovi, ale to jsou trofeje tak trochu recesistické ve veteránských turnajích.

Nepodařilo se nám u organizátorů zjistit, které týmy jsou k turnaji přihlášeny, většinou jich bývá poměrně hodně, turnaj bude pravděpodobně trvat dost dlouho, proto doporučujeme rodičům, aby své potomky vybavili buď dostatkem jídla a pití, nebo dostatkem peněz, restaurace ve sportovním areálu nepatří k nejlevnějším (viz menu). Rodiče, kteří mají příležitost se za mírný stokorunový poplatek svézt s výpravou, si během turnaje mohou prohlédnout alespoň proslulý krakovský rynek, nebo navštívit neméně proslulou čtvrť Kazimierz s jeho hospůdkami a kavárničkami.

Sraz k odjezdu do Krakova je v neděli v 5:50 h. u autobusového zálivu před vstupní rampou do horního vestibulu haly Slavie na ulici Astronautů - nechoďte dolů ke vstupu do recepce! 

O Autorovi

Redakce

Další články autora