Hráči trpící demencí se dožadují milionových odškodnění

10. prosince 2020 (20:45)

SvětovéZpravodajství

Na snímku v náhledu Steve Thompson při slavnostním defilé vítězů v roce 2003 v Londýně 

(Z anglických medií) - 42letý vítěz mistrovství světa 2003 Steve Thompson říká, že si na největší triumf svého života vůbec nepamatuje a lituje, že se vůbec ragby věnoval. Bývalý hráč anglického národního týmu a týmu Britských a irských lvů dokonce tvrdí, že si někdy ani nevzpomene na jméno své manželky. Thompson nyní usiluje o finanční odškodnění a s ním také údajně dalších nejméně 110 bývalých hráčů.

Thompson hrál na mistrovství světa 2003 všechny zápasy, tým Sira Clive Woodwarda nakonec porazil hostitelskou Austrálii ve finále v Sydney. Uplynulo pouhých 17 let a Thompson v úterý prozradil, že mu byla diagnostikována předčasná demence a že si na nic z minulosti nepamatuje.

Thompson viní z poškození mozku ragby, a je jedním z osmi bývalých hráčů, kteří zahájili právní kroky proti anglické unii, velšské unii a World Rugby.

Nedokáže spočítat všechny otřesy mozku, které utrpěl, ale říká, že s hráči byli „naklepáváni jako maso“, zejména ve velkém množství kontaktů, které trénovali od poloviny 90. let až do začátku roku 2000. Často jsem byl několik sekund omráčený, s bílými skvrnami před očima, nevěděl jsem, kde jsem. Někdy jsem úplně ztratil vědomí. Říká, že neví, jak se vyrovná s trvalým poškozením mozku a dopadem, který to bude mít na manželku Steph a jeho čtyři malé děti. Kromě ztráty paměti prý trpí záchvaty paniky, výkyvy nálady a leká se hlasitých zvuků.

Anglická media se o Thompsonových problémech rozepisují do detailů, ale podstatné je, že zastoupení Thompsona a bývalého rváčka Anglie Michaela Lipmana a bývalého vazače Walesu Alixe Pophama převzala britská právnická firma Rylands Law, která zastupuje ještě dalších 110 hráčů, a to je jen začátek, jak prohlásil právník firmy Rylands Law Richard Boardman. Firma je odhodlána vytřískat z anglické a velšské unie, jakož i ze světové unie World Rugby desítky, možná až stovky milionů liber.

Kromě finanční kompenzace Thompson a spol. hodlají prosadit řadu změn v pravidlech a předpisech World Rugby.

Hráči navrhli 15 bodovou chartu pro zlepšení zdraví a bezpečnosti v ragby:

1. World Rugby musí připustit, že profesionální ragby může vést k CTE (Chronická traumatická encefalopatie) a dalším neurodegenerativním chorobám.
2. Trénink kontaktu musí být omezen na limitní počet ročně.

3. Musí se mezit počet náhradníků.

4. Hráčské odbory musejí mít větší nezávislost.

5. Zrušit smlouvy na dohodu o provedení práce (zero-hour contract).

6. Kompetentní základní testování před každou sezónou.

7. Zajistit lepší testování testování vedlejších účinků.

8. Zavést pozorovatelé, kteří budou mít oprávnění odvolávat ze hry hráče vykazující viditelné příznaky otřesu mozku.

9. Zřídit centrální databázi zaznamenávající historii úrazů po celou dobu kariéry.

10. Zrušit spolupráci s různými arcikonzervativními organizacemi, jako je International Consensus Group on Concussion in Sport (CISG) a International Concussion & Head Injury Research Foundation (ICHIRF) a spolupracovat s vědeckými sportovními pracovišti.

11. Naléhavě zajistit výzkum u hráčů první řady roje.

12. Zajistit větší vzdělávání v otázce otřesů mozku.

13. Po každých třech otřesech, které hráč utrpí, zajistit kompletní sadu lékařských testů.

14. Nespoléhat pouze na magnetickou rezonanci (MRI) k prokázání mozkových traumat

15. Zlepšit následnou péči. 

Reakce anglických čtenářů na případ

Cedders_B , Londýn

Aby hráči mohli svůj případ vyhrát, musí prokázat

a) že existuje příčinná souvislost mezi hraním ragby a demencí v raném věku,

b) že úřady o této souvislosti věděly a nejednaly včas nebo nejednaly adekvátně. 

V současné době není souvislost mezi CTE a ragby pouze silným podezřením a úřady zavedly poměrně rozsáhlá opatření pro zvládání poranění hlavy, takže šance hráčů na výhru asi budou velmi nízké. I když s jejich nepříjemnou situací velmi sympatizuji, obávám se, že mohou legální cestou poškodit svou věc a vytvořit špatnou vůli. Pokud jde o jejich požadavky u bodů 1, 6, 7, 8 a 12 již bylo dosaženo, 13 a 14 jsou falešné, protože nemají vědecký základ, body 5, 11, 15 nejsou relevantní pro právní případ a bod 10 je velmi sporný.

skyeboatsong , Newcastle

Brali peníze, slávu ale také rizika. Je neuvěřitelně naivní si myslet, že by to nemělo žádné následky.

O Autorovi

Redakce

Další články autora