Hororový seriál pokračuje

21. dubna 2019 (23:40)

DomácíZpravodajství

Havířov 21.4.2019 - To snad ani žádný scénárista nemůže vymyslet, další domácí zápas, při kterém diváci v závěru trnuli, zda domácí tým odolá a udrží výhru. Jen v minulém utkání s Nýrskem byl bodový polštář vycpaný šesti pětkami dostatečně tlustý, že odolal náporu hostů v závěru. V posledních čtvrtinách zápasů náš tým prostě „odchází“ ze hřiště, pětiměsíční zimní pauza v přípravě celé řady našich hráčů, se v závěru utkání viditelně projevuje, jen pochodují po hřišti, a když bodový náskok mizí před očima, diváci se začínají bát o výsledek.

V náhledu: Richard Hladík pokládá svou první pětku. Foto Josef Koláček

RC Havířov – RC České Budějovice 29:22 (15:12)

Pětky 5:4 * KP 2:1 * TK 0:0 * DG 0:0 * rozhodčí Jára Bednařík * ŽK Bečvařík (ČB) * 120 diváků

Body: Hladík 10 (2P), Wardas 10 (2P), L.Sittek 5, R.Benčík 4 (2KP) - Dvořáček 12 (2P,KP), Le Normand 5, Šimeček 5

Havířov: 1 Patrik Kovács (16 Radim Fajkus 28′), 2 Pavel Indrák, 3 Lukáš Macháček (17 Petr Musil 41′), 4 Daniel Aberle (22 Jiří Kokinda 54′), 5 Jakub Titěra, 6 Dominik Wardas, 7 Filip Hanák, 8 Patrik Leroch (20 Martin Šťastný 10′) - 9 Lukáš Trtek, 10 Daniel Walek - 11 Roman Barabáš, 12 Leon Sittek, 13 Pavel Kozubík (18 Ondřej Benčík 73′), 14 Radovan Benčík - Richard Hladík

Nestřídali: 19 Vlastimil Tržický, 23 Dominik Lička

S Budějovicemi jsme se střetli od září loňského roku potřetí a pokaždé je výsledek těsnější a těsnější, 2. září jsme začínali v národní lize výhrou 31:14, tedy rozdílem 17 bodů, v závěru sezóny koncem října ve finále o 3. místo 29:17, rozdíl už byl jen 12 bodů, a dnešní rozdíl činil pouhých 7 bodů. A mnoho nescházelo a mohla být remíza, když nás Budějovice v závěrečných minutách přišpendlily k našemu brankovišti.

Začátek dobrý. Nemáme sice žádný drtivý nástup, kterým bychom soupeře smetli a zajistili si hned na úvod dostatečný náskok, je to sice soustavný nátlak, právě takový, abychom soupeře udrželi na jeho polovině, ale je to nátlak bez efektu. Minulý týden v utkání s Nýrskem sice padla první pětka v 5. minutě, jenže na další se čekalo do dvacáté třetí. Dnes padla první pětka, položil ji Richard Hladík, až ve 14. minutě a za další čtyři minuty byl hubený náskok pryč. Úvodní tlak totiž naší první pětkou skončil a přenechali jsme iniciativu hostům. Během těch 4 minut jsme si vysloužili dva trestné kopy, kterými se Budějovičtí posunuli k našemu brankovišti a tam jsme nedokázali zabránit průniku pilíře Edgarda Le Normanda, po Dvořáčkově konverzi jsme prohrávali 5:7.

Richard Hladík                                                           Foto Ondřej Kloda

Co se vlastně dělo během našeho čtrnáctiminutového tlaku? Obvyklé problémy s technikou, bylo vidět, že hráči, kteří se nepříliš věnují tréninku, mají velké problémy se zpracováním míčů, a když k tomu připočteme nevýrazný výkon dispečera hry Dana Walka, který rozhodně neměl svůj den, vychází z toho nulová efektivita.

S přibývajícími minutami se přece jen se začal výkon zlepšovat a kombinace mírně zpřesňovat. A tak se zase začal náš tým prosazovat. Tu a tam po naší ztrátě míče měli sice příležitost hosté, ale buď se připravili o míč chybou, nebo byli zastaveni dobrými skládkami, zvláště Roman Barabáš několikrát zachraňoval v poslední chvíli. Ovládnutí pole přinášelo pohledné momenty a hlavně body, dvakrát z toho těžil Richard Hladík, který zvýšil náš náskok až na 15:7. Jenže v poslední minutě poločasu se po hrubé Walkově chybě a zmatku v naší obraně dostali hosté trestný kop, po kterém využil Dvořáček naší druhou vlnou nezajištěné obrany ke krásnému překopu obranné lajny a pětce, kupodivu z lehkého úhlu netrefil branku.

Po poločase přišly chvíle Dominika Wardase, ve 45. minutě těžil ze skvělého průniku Romana Barabáše, kterého hosté sice zastavili v poslední chvíli, ale už nezastavili stejně razantního Wardase, který položil přímo pod branku a ulehčil práci Radkovi Benčíkovi při konverzi. Dominik bodoval ještě o 5 minut později po maulu, vynesl míč do hosty nehlídaného prostoru a položil podruhé.

Dominik Wardas                                                       Foto Martin Antalec

Jenže to už se blížila pro náš tým kritická 60. minuta a také přišly další a další chyby útokové spojky Dana Walka, hosté skrz něho procházeli, jako by vůbec na hřišti nebyl. Byl pomalý a chyboval při kopech, po jednom ze sražených kopů hosté předvedli výbornou kombinaci zakončenou další Dvořáčkovou pětkou. Po dalším kiksu, kdy míč poslal přímo do autu, hosté dostali trestný kop za naši obstrukci při autovém vhazování, TK kopli do autu před naším brankovištěm, vhazování vyhráli a po maulu pronikl podél autové lajny mlynář Šimeček a snížil v 67. minutě na 22:29. To byl pro hosty signál k závěrečnému náporu a snaze vyrovnat.

Budějovice už natrvalo převzaly iniciativu, s jedinou výjimkou, kdy po Wardasově cíleném překopu a Barabášově ataku, který ale skončil předhozem, nám rozhodčí Bednařík přiznal volný kop za předčasný tlak Budějovických ve mlýnu, ale naše snaha skončila na pětimetrovce hostů.

Ve zbytku času naši jen se štěstím zadržovali postupy Jihočechů. Ten poslední, po 14 herních fázích zastavili až pár metrů před brankovištěm, když dobře zapracovali v obraně proti rucku. Hosté nás ještě pár minut drželi v šachu, naštěstí přišel konec a výhra byla zachráněna.

Autoři fotografií v galerii: Martin Antalec, Josef Koláček a Ondřej Kloda

A je to výhra velmi důležitá, přiblížila náš tým udržení druhé fáze 2. ligy, jen 4 týmy totiž budou pokračovat doplněné dvěma sestupujícími týmy 1. ligy, zbývající 4 spadnou do 3. ligy.

Mužem zápasu byl vyhlášen Richard Hladík.

O Autorovi

Redakce

Další články autora