Havířovská liga základních škol

2. června 2023 (17:29)

OstatníZpravodajství

Havířov 30. května 2023 (klo/man) – Ve spolupráci s patronem Havířovské ligy základních škol Střediskem volného času ASTERIX zastoupeným Mgr. Martinou Hausmanovou (na snímku níže s předsedou klubu Ing. Radomírem Klodou), která také zajistila medaile, diplomy a drobné odměny, uspořádal náš klub další ročník ligy v tag ragby pro žáky 2. stupně základních škol města Havířova a okolních obcí.

Turnaj je pořádán pro žáky 6. a 7. tříd v kategorii Benjamin a pro jejich spolužáky z 8. a 9. tříd v kategorii Junior. Pětičlenné týmy obou kategorií hrály na malém hřišti o rozměrech 35 x 25 metrů určeném jinak pro mladší žáky ragbisty kategorie do 10 let. Pravidla školní ligy ragby pamatují i na děvčata, která sice nestaví vlastní týmy, ale v každém klukovském musí být alespoň jedna dívka. K letošnímu klání se přihlásilo celkem osm základních škol a dvanáct smíšených družstev. Klub vybavil týmy, které neměly vlastní dresy nebo trika, klubovými dresy o rozlišováky. Technicky a jako rozhodčí turnaj zajišťovali mladí hráči klubu.

V kategorii Benjamin se turnaje zúčastnily základní školy M. Kudeříkové, Žákovská a Školní a ZŠ Albrechtice postavila dvě družstva, áčko reprezentovalo základní školu a béčko školní kroužek bezkontaktního ragby (žáci 4. a 6. tříd). Hrálo se systémem každý s každým, zápas trval bez poločasové přestávky 8 minut, střídalo se průběžně jak v hokeji.

Zápasy byly vyrovnané, o vítězi mezi Benjaminy nakonec rozhodlo o dvě položení lepší skóre týmu ZŠ Marušky Kudeříkové při stejném počtu bodů s A týmem ZŠ Albrechtice. Třetí místo si vybojovali žáci albrechtického kroužku, ale radovat se z něho nemohli, rozpis ligy totiž uvádí, že ve stejné kategorii může startovat pouze jedno družstvo z každé ZŠ, a tak třetí místo připadlo týmu základní školy ze Žákovské ulice.

V kategorii Junior hrálo 7 smíšených družstev ze sedmi základních škol, a také každý s každým 8 minut bez přestávky. I v této kategorii byla utkání velmi vyrovnaná, většinou končila těsnou výhrou 1:0 nebo nerozhodně 0:0 nebo 1:1. Nejvyšší výhra 4:0 se zrodila ve střetnutí ZŠ 1. máje se ZŠ Školní ze Šumbarku. Nebyla to ale nejvyšší výhra, té dosáhl tým ZŠ Kudeříkové v kategorii Benjamin, když porazil ZŠ Školní 5:0.

Že muziku tvrdili žáci, kteří hrají ragby za RC Havířov, je pochopitelné, ale ve většině družstev byli jeden dva sportovně nadaní kluci i dívky, nebo sportující žáci, kteří neměli problém pochopit princip hry a také neměli problém s pohybem, na mnohé zápasy se „dalo koukat.“ Hlavní organizátor a ředitel turnaje Patrik Kovács měl ostatně připravené letáčky s pozvánkou na klubové tréninky.