Gruzínci jsou mistry Evropy 2020

9. února 2021 (18:04)

SvětovéZpravodajství

V náhledu mlýnová spojka Vasil Lobžanidze pokládá pětku Gruzie

(ps/man) - V Tbilisi mohli Gruzínci ve 25. vzájemném utkání porazit Rusy pohodlně jak ostatně v předchozích 18 zápasech v řadě od 13. října 2002, nebo se Rusové vedení zkušenými velšskými trenéry - hlavním Lyn Jonesem, trenérem zadních řad Shaun Connorem a trenérem roje Irem Markem McDermottem – mohli nabudit a domácím zatopit. A skutečně zatápěli, Gruzínci, kteří mají v sestavě 16 hráčů z francouzských soutěží a anglické Premiership, možná Rusy trochu podcenili, zápas byl naprosto vyrovnaný, o poločase to bylo 0:0. Ani druhý poločas nepřinesl nějakou rozhodnou převahu lelos, oba týmy položily po pětce a Rusové sahali ještě pět minut před koncem na defenzivní bonusový bod, ale útoková spojka Gruzie Abžandadze, který svými kopy nadělil Rusům celkem 11 bodů, trestným kopem v 75. minutě zvýšil na devítibodový rozdíl.

Rusko i tak dosáhlo s vítězem evropského šampionátu nejtěsnější porážky ze všech ostatních soupeřů. Gruzie totiž Rumunsko porazila 41-13, Španělsko 23-10, Belgii 78-6 a Portugalsko 39-24.

Hlavní trenér ruského národního týmu Lyn Jones byl přes porážku spokojen: „Gruzie sice omladila tým, ale měli jsme představu o tom, co nás čeká. Zároveň jsme měli svůj vlastní herní plán a před přestávkou jsme jej na 100 procent implementovali. Realizační tým je spokojen, jak hráči plnili pokyny. Myslím, že dnes jsme udělali velký krok vpřed,“ dodal Jones.

Ve druhém utkání pátého kola porazilo v Madridu Španělsko Portugalsko 25:11.

Podle slov trenéra Santiaga Santose, „napůl dobrá“ hra, umožnila Španělsku zvítězit 25: 11 (pětky 3: 1). Nejdůležitější je ale psychologický účinek, který výhra nad Portugalskem může mít na cestě k postupu na mistrovství světa 2023, píše v reportu sportovní deník Marca. Obyčejná Evropa, která nepatří do elitní šestky, má pro MS zajištěna dvě pevná místa - jedno patří Gruzii, o další se bude bojovat v play-off v příštím roce mezi zbývajícími týmy mistrovství Evropy.

Poslední utkání pátého kola Rumunsko - Belgie skončilo kontumační výhrou Rumunů 28:0, neboť belgickým ragbistům jejich úřady zakázaly do Rumunska k utkání odcestovat.

O dalším osudu evropského šampionátu není ještě rozhodnuto.  Belgičané si však účast  v nejsilnější skupině ME mohou  zajistit i pro další ročník, pokud se jim podaří v baráži porazit vítěze nižší soutěže Nizozemsko. Tato baráž by se měla hrát v dubnu nebo v květnu 2021.

Čeští ragbisté, kteří  jsou zařazení až ve třetí nejvyšší soutěži ME a jejich soupeři v této skupině jsou Maďarsko, Lucembursko, Litva a Švédsko, ještě netuší, co je v roce 2021 bude čekat v evropských soutěžích.  V loňském roce se totiž nižší soutěže ME včetně té s účastí českého týmu nehrály vůbec a není ještě stanoveno, jestli a jak se rozehrají v roce 2021.

O Autorovi

Redakce

Další články autora