Globální kalendář se rodí těžce
15. června 2020 (23:45)
Dublin 15 6. 2020 - World Rugby vydal dnes večer resumé z on-line fóra, které se uskutečnilo odpoledne, ale je to v podstatě mnohomluvné prohlášení o potřebě a snaze všech akceptovat návrh a také o potřebě další diskuse, ovšem zatím bez jakýchkoliv závěrů a bez shody na nedůležitějších věcech souvisejících se změnami tzv. globálního kalendáře, kterému by se musely podřídit všechny národní a regionální soutěže, a tady začínají problémy. Fóra se zúčastnili: zástupci World Rugby, zástupci zemí Six Nations, SANZAAR, International Rugby Players, Britští a irští lvi, EPCR, PRO 14, LNR, PRL, Top League a výbory pro profesionální hru Argentiny, Austrálie, Anglie, Fidži, Francie, Japonska, Irska, Itálie, Nového Zélandu, Skotska, Jižní Afriky a Walesu.
V dnešním prohlášení World Rugby z Dublinu o závěrech fóra se praví:
„World Rugby vítá závazek mezi hlavními zúčastněnými stranami pro další dialog týkající se možných úprav světového mezinárodního kalendáře.
Ačkoli nejde o fórum pro rozhodování, dnešní Světové profesionální herní fórum poskytlo počáteční platformu pro národní unie, mezinárodní a profesionální klubové soutěže a hráče k výměně upřímných názorů a zvážení okamžité a dlouhodobé reformy kalendáře v souladu s hlavními zásadami uznání potřeb mezinárodního a domácího ragby a zvýšení spokojenosti hráčů.
Vzhledem k celosvětové pandemii COVID-19, která významně ovlivnila ragbyový kalendář a finance unií a klubů roku 2020, všechny strany uznaly potřebu dohodnout kompromisní řešení, které umožní letos ukončit narušené profesionální klubové i mezinárodní soutěže.“
V kostce shrnuto dále prohlášení uvádí, že všichni zúčastnění se domnívají, že smysluplná reforma mezinárodního kalendáře je nezbytná a že diskuse bude pokračovat. Zásadně - bude-li navrhovaná dlouhodobá reforma kalendáře vhodně řízena, umožní smysluplné cesty pro rozvíjející se země v globálním a regionálním měřítku a rozvoj globálního mezinárodního soutěžního modelu pro ženy s definovanými okny, které se nepřekrývají s mužskými soutěžemi.
Jenže je tu problém, který se asi bude těžko překonávat – všechny země by musely naprosto překopat své dosavadní tradiční kalendáře, dokonce třeba přejít na herní systém jaro-podzim. Času do rozhodnutí je málo, Světová rada pro ragby by měla rozhodnout pravděpodobně v červenci.
Několik scénářů již uniklo, navrhované změny omezují všechny klubové soutěže (mistrovství a evropské poháry) na šest měsíců, a to až z deseti v současné době. A třeba podle odhadů francouzské Ligue Nationale de Rugby (LNR) by to mohlo vést k 30-40% poklesu příjmů klubů, což je něco mezi 130 a 165 miliony eur.
Paul Goze, prezident LNR, minulý týden varoval, že některé kluby Top14 se budou mít na pozoru před změnami: "Pokud budeme hrát v navržených měsících v létě, zkrátíme délku naší soutěže, v tuto chvíli zabíráme 10 měsíců a je to jako televizní seriál. Každý týden je v seriálu nový moment, a tak o tom všichni mluví, lidé jsou opravdu zapojeni - a náš Canal Plus, který tento seriál vysílá, to má rád. Je to velmi důležité pro naše příjmy.
Pokud hrajete v létě, není to dobré, protože lidé jsou na dovolené. Není to dobré pro naše sponzory, protože nemohou pozvat hosty a dělat jim zábavu.
Máte události jako Tour de France, olympijské hry v několika letech a tak dále. Sportovních soutěží a dalšího rozptýlení v červenci a srpnu je prostě příliš mnoho."
Goze představil alternativní plán, "progresivní návrh", relativně blízko k tomu, co se v současné době děje, ale který reaguje na požadavky jihu, aniž by omezoval sever.
"Navrhuji prodloužení mezinárodní zóny v listopadu, klubový světový pohár každé čtyři roky na jaře, zúžení turnaje Six Nations a evropských pohárů, které by místo devíti termínů měly jen osm,“ shrnuje šéf francouzského profesionálního ragby.
„Kalendář na jižní polokouli by běžel od února do listopadu, zatímco severní kalendář by běžel od září do července. To také otevírá dveře k Nations Cup v sudých letech se třemi zápasy v červenci na jihu a třemi zápasy na severní polokouli v listopadu.
Jiné kluby a ligy mohou sdílet podobné obavy. Například v Irsku by nový letní program vyžadoval, aby liga soutěžila s velmi populárními gaelskými hrami, které právě v létě pořádají své šampionáty.
Přechod na letní ragby by také mohl být koncem rušného vánočního období pro evropské kluby, kde jsou nejlepší ligové zápasy a například prosincové zápasy v Poháru mistrů nesmírně důležitým zdrojem příjmů,“ je přesvědčen Paul Goze a například anglické kluby se spíše přiklánějí k francouzskému návrhu.
O Autorovi
Redakce
Další články autora
Byli jsme na „ŽiMeTu“ v Žilině
Hřiště je v únosném stavu
Na okraj 4. kola Rugby Championship
Ragbyový víkend – 36. týden 2024
Pohár XV: Se Sokolem to bylo o fous
Tréninky se na týden omezují
Pohár XV: RC Havířov vs Sokol Mariánské Hory 18:15
Poslední zápas Augustina Creevyho
Na okraj 3. kola Rugby Championship