Finále Super Rugby

5. srpna 2018 (19:41)

SvětovéZpravodajství

Křižáci udrželi pevnost Christchurch

Málokdo pochyboval o tom, že ve finále Super Rugby mají všechna esa v rukávu domácí, vyhráli základní část soutěže, sestava domácích byla plná reprezentantů, konkrétně jich bylo 12 včetně kapitána All Blacks Kierana Reada proti dvěma Springboks v sestavě hostů, Lions museli cestovat na Nový Zéland a potýkali se s časovým posunem, navíc v dresu Crusaders exceloval objev roku na postu útokovky Richie Mo'unga, který rozhodně převýšil nevýrazného a téměř neviditelného dispečera hry Lions Eltona Jantjiese o několik tříd. Crusaders tak získali devátý titul šampióna Super Rugby.

Crusaders – Lions 37:18 (20:6)

Crusaders: Seta Tamanivalu, David Stanley Havili, Mitchell Drummond a Scott Barrett po 5; Richie Mo'unga 17 (4KP,3TK)

Lions: Cyle Brink, Malcolm Marx po 5; Elton Jantjies 8 (1KP,2TK)

Crusaders: 15. David Havili, 14. Seta Tamanivalu, 13. Jack Goodhue, 12. Ryan Crotty, 11. George Bridge, 10. Richie Mo'unga, 9. Bryn Hall, 8. Kieran Read, 7. Matt Todd, 6. Heiden Bedwell-Curtis, 5. Sam Whitelock (c), 4. Scott Barrett, 3. Owen Franks, 2. Codie Taylor, 1. Joe Moody

Střídači: 16. Sam Anderson-Heather, 17. Tim Perry, 18. Michael Alaalatoa, 19. Luke Romano, 20. Pete Samu, 21. Mitchell Drummond, 22. Mitchell Hunt, 23. Braydon Ennor

Lions: 15. Andries Coetzee, 14. Ruan Combrick, 13. Lionel Mapoe, 12. Harold Vorster, 11. Courtnall Skosan, 10. Elton Jantjies, 9. Ross Cronje, 8. Warren Whiteley (c), 7. Cyle Brink, 6. Kwagga Smith, 5. Franco Mostert, 4. Marvin Orie, 3. Ruan Dreyer, 2. Malcolm Marx, 1. Jacques van Rooyen

Střídači: 16. Corne Fourie, 17. Dylan Smith, 18. Johannes Jonker, 19. Lourens Erasmus, 20. Marnus Schoeman, 21. Dillon Smit, 22. Aphiwe Dyantyi, 23. Howard Mnisi

Přitom Lions nastoupili do utkání impozantně, po výkopu se drželi na polovině domácích deset minut, ale byť byli kousek od položení, nevytěžili ze své převahy víc, než trestný kop, který proměnil Jantjies. Co byla platná převaha územní nebo v držení míče, když si nebyli schopni poradit s obranou Křižáků.

To už domácí přece jen vyrovnávali poměr sil, srovnali z trestného kopu na 3:3 a ve 20.minutě předvedli, proč přes handicap slabšího držení míče a území (míč 44%:56%, území 34%:66%) vyhráli tak jednoznačně. Výhodou a současně uměním Křižáků byla technická jistota, podpořená silou a razancí, na rozdíl od Lions téměř nechybovali ani v těch nejsložitějších situacích. Při první pětce domácích každý z pronikajících hráčů na sebe navázal 2-3 soupeře a pokládající Seta Tamanivalu odrazil hned dva obránce.

Podobně ve 34.minutě, kdy Jantjies volil vysoký překop, míč ve výskoku zachytil a jak nůž máslem prošel obranou Lions Richie Mo’unga a uvolnil Jacka Goodhue, ten sice skončil složen na pětimetrovce, ale do nedostatečně bráněného prostoru pronikl zadák David Havili.

Lvi dostali o poločase od svého trenéra Swyse de Bruina pořádné kapky a tak se do toho znovu obuli. Ve 48. minutě se Lions konečně dostali do bodové pozice, ale Elton Jantjies měl „krátkou“ ruku, položil centimetry před lajnou. Co se nepovedlo ve 48., Lvi napravili v 53.minutě, kdy obranou domácích lehce prošel rváček Cyle Brink.

Crusaders odpověděli se svou obvyklou razancí v 62.minutě, jejich akce, při které se oni sami na rozdíl od Lions skvěle orientovali, patřila k nejhezčím v utkání, zvýšili na 28:13. Vzápětí byli Lions znovu v bodové situaci, ale tlak na brankové čáře nepřinesl efekt, jejich akci Křižáci skvěle ubránili, i když, pravda, za cenu žluté karty pro Ryana Crottyho. Lions po trestném kopu do autu pokračovali v tlaku a konečně situaci před brankovištěm zvládli, prorazil mlynář Malcolm Marx, a to byla ze strany Lions poslední povedená akce.

Naopak Crusaders se ještě jednou předvedli – po rychlém vhození z autu prošli k poslední pětce. George Bridge na středu hřiště převzal dlouhou přihrávku zbavil se bezprostředních obránců a v závěrečné Pete Samu výborně uvolnil Scotta Barretta.

Několikaminutový závěrečný tlak Lions skonči ztrátou míče na brankové čáře a odkopem domácích do autu.

Perfektní breakdance kouče Crusaders Scotta Robertsona

Muž zápasu Richie Mo'unga je považován za nejlepšího hráče letošního ročníku Super Rugby a třebaže má za sebou jediný start za All Blacks ve třetím utkání letošních letních testů proti Francii, navíc nastoupil až v 69.minutě, je mu předpovídána skvělá kariéra. Trenér Scott Robertson měl po utkání pro Richie Mo'unga jen slova chvály: „Prošel přes 20 obránců, byl důrazný v obraně, kopl všechny své kopy na branku, prostě byl takový Rolls Royce.“

To jeho protějšek Elton Jantjies už vícekrát v dresu Springboks prokázal, že se svým flegmatickým přístupem nedokáže dostatečně organizovat hru týmu a podobné to bylo ve včerejším finále. Jihoafrická media přičítají porážku Lions do značné míry právě jemu. Ostatně přímo přispěl k 10 bodům Crusaders, v jasné situaci, kdy míč po dlouhém obranném odkopu Crusaders ve 30. minutě zůstal stát 10 centimetrů před brankovou čárou, dlouho otálel a pak míč přiklepl na čáru, při následném mlýnu 5 m byli hosté potrestáni trestným kopem na 13:3. Pak zavinil pětku nepovedeným vysokým kopem v 34.minutě a navíc nedal 2 kopy. Však také v hodnocení na Sport24 dostal spolu s Kwagga Smithem a Ruanem Dreyerem nejnižší známku 4,5.

(man)

O Autorovi

Redakce

Další články autora