2. dubna 2024 (04:18)

DomácíZpravodajství

V náhledu: Utkání RC Praga v. Mountfield Říčany. Foto Petr Skála

RC Praga Praha – RC Mountfield Říčany 26:37 (12:24)

(Texty ps/man) – Duel pátého kola extraligy měl na programu magnet jako hrom. Neporažená Praga hostila mistra republiky Říčany. Oba kluby si letos připomínají 80 let od svého založení. Z očekávaného vyrovnaného duelu se však po čtvrthodině hry stala přehlídka ragbyových dovedností mistra republiky. Říčanští vyhráli první půli 24:12, položili třikrát a ve druhé části hry přidali ještě 2 pětky a v součtu docílili pěti položených pětek a získali ofenzivní bonusový bod.

Foto Petr Skála

Nejčastěji v obou týmech bodovali muži, kteří mají hodně blízko k dalekému jihu Afriky, Jacques Heinrich Dumas za Pragu proměnil čtyři trestné kopy a jeden kop po pětce a dosáhl 14 bodů, a na straně Říčan položil Tristan Horak tři pětky, proměnil tři následné kopy po pětkách a dva trestné, což mu v součtu vyneslo 27 bodů.

K dobru domácí Pragy lze připsat skutečnost, že vyhrála alespoň druhý poločas 14:13, ale celkově prohrála 26:37 a na pětky 2:5. Po prohře vysočanští Medvědi, jak se borcům Pragy podle šelmy, kterou mají ve znaku, říká, propadli z vedoucí příčky v tabulce až na třetí.

Pětky: 2:5 * Body: Dumas 14, Bartůněk a Douša po 5, Mrtýnek 2 - Horak 27, Chytil a Kuchař po 5

JIMI RC Vyškov – RC Sparta Praha 29:22 (8:7)

Ve vyškovském televizním utkání se domácí vytáhli na Spartu a v tabulce ji předstihli. „Spadl mně obrovský kámen ze srdce,“ vyjádřil se podle sportovního redaktora Vyškovského deníku Zdeňka Vlacha kouč Vyškova Pavel Pala. „Přiznávám, že závěr zápasu mě emocionálně pohltil. Neudržel jsem se a křičel na kluky, že to musíme dotáhnout i kdyby na tom hřišti měli všichni padnout. Že to utkání musíme vyhrát, a to se povedlo. Byl to náš bojovný výkon. Herně už to tak čisté nebylo. Nedokážeme udržet balón delší dobu ve hře. Odehrajeme jen kratičké sekvence a hned uděláme chybu a tím pádem soupeř nemusí tak dlouho bránit. Sami ho tak dostáváme do hry.“

Pětky 3:4 * Pantůček 14, Pytela, Šenk a Masilo po 5 - Fortuin 10, Vlastimil Diviš a Richard Hřebačka po 5, Forst 2

RC Dragon Brno – RC Tatra Smíchov 30:38 (15:18)

Dragon měl doma proti Tatře výborný nástup a po dvaceti minutách vedl 15:5, ale poločas nakonec těsně prohrál 15:18. Ve druhém to byla naopak Tatra, která zabrala a během 20 minut navýšila svůj náskok na 31:15 a později až na 38:20, ale v posledních osmi minutách domácí dvěma pětkami korigovali na konečných 30:38. Dragon nakonec položil o dvě pětky víc než Tatra a získal alespoň ofenzivní bonus. Ale otázka je, jak by zápas dopadl, kdyby domácí hráli disciplinovaněji, Karel Šampalík jejich přestupky potrestal 12 body z trestných kopů.

Pětky 6:4 * Body: Čermák 15 (3P), Zuzaník 5, Sedlák 5, Herrmann 5 – Šampalík 23 (1P,3KP,4TK), O. Berounský 10 (2P), Vobr 5

RC Dragon Brno (6)500589:169-80213

Druhá polovina základní části ragbyové extraligy odstartuje až 12. dubna duelem Praga - Sparta (přenos v 18:15 na ČT sport Plus) a o den později zápasy Vyškov - Tatra a Dragon Brno - Říčany.