Evropské poháry se o víkendu hrát nebudou

13. ledna 2021 (15:38)

SvětovéZpravodajství

Řídící orgán evropských klubových pohárů EPCR (European Professional Club Rugby) reagoval na prohlášení francouzských vládních orgánů, které nedoporučují klubům Top 14 účast v zápasech plánovaných na tento a příští víkend, pozastavením soutěže. O obavách ministerstva zdraví a sportu jsme psali 10. ledna a v pondělí 11. ledna francouzská vláda skutečně zastavila účast francouzských klubů v soutěži. EPCR k tomu vydal následující stanovisko:

EPCR turnaje dočasně pozastaveny

Lausanne, 11. leden 2021 - V návaznosti na prohlášení francouzské vlády, že účast klubů TOP 14 v evropských pohárech Heineken Champions Cup a Challenge Cup představuje v současné době příliš velké riziko pro veřejné zdraví, EPCR nemá jinou možnost, než zápasy ročníku 2020-2021 dočasně pozastavit.

Na audiokonferenci EPCR a Ligue Nationale de Rugby se zástupci francouzských ministerstev vnitra, zdravotnictví a sportu, jakož i kanceláře prezidenta v minulém týdnu, EPCR francouzským orgánům předložil významné aktualizace protokolů COVID-19 včetně přidání testů PCR tři dny před zápasy. Ty byly přidány v souladu s pokyny francouzské vlády a tak byla doplněna stávající, pečlivá opatření pro sledování kontaktů, která byla zavedena s cílem omezit riziko přenosu.

Vzhledem k nedávnému odhalení nového kmene koronaviru francouzská vláda nařídila, aby francouzské kluby odložily svou účast na turnajích EPCR o měsíc, a to jak zápasy plánované ve Francii, tak zápasy, které se mají hrát ve Spojeném království a Irsku.

Na základě této směrnice neměl EPCR jinou možnost než dočasně skupinovou fázi Heineken Champions Cup a předběžnou fázi Challenge Cupu pozastavit.

Při respektování všech dalších směrnic vlád a místních orgánů a při upřednostňování zdraví a dobrých životních podmínek hráčů a činovníků klubů, je EPCR ve spolupráci s ligami a uniemi i nadále odhodlána najít řešení, které umožní pokračovat v turnajích a dokončit je co nejdříve.

Dále se v současné době EPCR k tomu nebude vyjadřovat.

Jaký systém se navrhuje pro dokončení soutěže?

(Podle L’ Equipe) - EPCR, který má stále čtyři termíny v kalendáři v dubnu a květnu, nyní doufá, že najde správný systém pro dokončení svých soutěží ročníku 2020-2021.

Předseda Lyonu Yann Roubert, který je rovněž členem řídícího výboru EPCR, uvedl, že pro nejprestižnější evropskou soutěž se zvažuje několik možností.

Jednou z nich by bylo kvalifikovat osm týmů z dvanáctičlenných skupin a uspořádat vylučovací kolo se 16 týmy, pak čtvrtfinále osmi týmů, semifinále a finále.

Druhou možností by bylo hrát další dvě kola ve skupinách namísto čtvrtfinále a pak by z každé skupiny postoupily první dva týmy do semifinále a potom by se 22. května odehrálo finále.

O Autorovi

Redakce

Další články autora