ERC: Duby neodolaly Lvům

4. března 2019 (19:10)

SvětovéZpravodajství

Složení jednotlivých výkonnostních košů evropského ragby neodpovídá zcela síle týmů, které hrají v jednotlivých soutěžích, to vnímáme. Je jisté, že Itálii přes veškerý výkonnostní vzestup by se lépe hrálo v soutěži s Gruzií, Rumunskem a Ruskem, zatímco Španělsko, Portugalsko, Belgie a Německo nebo Nizozemsko by mohly vytvořit 3. evropskou ligu, ale teorie je věc jedna a skutečnost druhá. V neděli se třeba Španělé už podruhé během jednoho roku vytáhli na Rumuny, pravda, pokaždé doma, ale jsou to Rumuni, které jsme všeobecně vnímali jako silnější a vyspělejší ragbyovou zemi, je to přece několikanásobný účastník RWC, a přesto v Madridu prohrál. Síly evropského ragby se alespoň v některých úrovních vyrovnávají. (Foto v náhledu Walter GirolmoFERugby)

Španělsko – Rumunsko 21:18 (7:13)

Kouč Španělských Leones Santiago Santos si pochvaluje: „Porazili jsme v zahajovacím zápase Six Nations B Rusko, vyhráli jsme s Rumuny, padli jsme sice s Gruzínci, ale přijatelným výsledkem (10:24 pozn. red.), přitom ještě nedávno Rumunsko symbolizovalo sílu, se kterou jsme se nemohli měřit.“ Nyní se už tedy měřit mohou, porazit Rumuny už pro Španěly není utopií. Vítězství také znamenalo, že Leones přeskočili o jedno místo rumunské Duby ve světovém žebříčku. Ostatně cílem Španělska je vytvoření skupiny 40 hráčů s potřebnou kvalitou pro útok na World Cup ve Francii 2023.

Rumuni vstoupili do zápasu lépe, domácí se dlouho rozehrávali a jejich hra působila nekoordinovaně a byli pomalejší. Možná, že to Rumuny upokojilo, a když pak Španělé ve druhé půli podstatně zlepšili výkon, hra se vyrovnala a Rumuni už nenašli způsob, jak znovu ovládnout hru. 

Walter GirolmoFERugby

Německo – Rusko 18:26 (6:12)

Němci hráli s Rusy osmkrát a osmkrát vysoko prohráli. Tentokrát se v Heidelbergu postavili Rusům jako rovný s rovným, až to donutilo kapitána Rusů Vasilije Artěmjeva k lichotce: „Měli jsme dnes proti německému týmu obtížnou pozici, a jsem rád, že jsme své šance využili.“ Němci, kteří jsou bez výhry poslední, omladili tým, nehrály někdejší dlouholeté opory Sean Armstrong a Raynor Parkinson, oba ukončili kariéru v národním týmu. Ovšem kouč Mike Ford je přesvědčen, že německý tým má dobrou budoucnost, pokud se omlazenému týmu poskytne čas, aby mohl růst a dozrát. Zápas to zrovna pohledný nebyl, Rusové položili jen jednu pětku únikem po křídle, další tři položili rojníci po protlačení do brankoviště, Němci využili ztráty míče Rusů a jednoho zaváhání obrany po kopu k následování.

Foto: F & S Rhein-Neckar-Zeitung 

Belgie – Gruzie 6:44 (3:22)

Výsledek mluví za všechno, nicméně redaktor Bruno Verscheure na serveru Sportkipik uvádí: „Přes skóre, trochu vysoké, se nemusíme za svůj výkon proti Gruzii červenat. Černí ďáblové odolávali hodinu gruzínským obrům a projevovali srdce, odvahu a sebezapření. Kvůli mnoha chybějícím hráčům jsme se mohli obávat toho nejhoršího, vždyť Gruzie je dvanáctá na světě a kvalifikovala se do světového poháru. Nastoupili jsme proti profesionálům, kteří měli za sebou týden společného tréninku s týmem Anglie. Prostě Belgie není ve stejné váhové kategorii jako Gruzie.“

PořadíZVRPSkóre+/-+4p-7 bBody
Gruzie330088:25631013
Rusko3201104:41631110
Španělsko320147:56-9008
Rumunsko310265:4916116
Belgie310242:132-92004
Německo300350:93-43011

O Autorovi

Redakce

Další články autora