Dvě tváře jednoho zápasu

30. března 2019 (19:28)

DomácíZpravodajství

(Havířov 30.3.2019) - Hrát proti vítězi podzimní soutěže juniorů pražské Spartě, sice neslibovalo žádné zázraky, ostatně na podzim si naši junioři odvezli z Prahy pytel s dvanácti pětkami, ale začátek dnešního zápasu sliboval, že tentokrát by všechno mohlo být jinak. Naši měli dlouho více ze hry a ještě tři minuty před koncem první půle byl stav 12:14, ale pak se všechno pokazilo. Dvě minuty před poločasem nám položil Matěj Čížek pětku pod branku, Sparťanům na to stačila kombinace běhu a tří přihrávek z vlastního obranného území, když prošli skrz naše „skládající“ družstvo. Tato sparťanská akce jako by předznamenala tu druhou tvář našeho týmu, se ztrátou morálky a rezignací, mezi 41. a 53. minutou, kdy nás Sparta zase „osolila,“ během 12 minut položila pětkrát.

Fotografie autor.

RC HAVÍŘOV – RC SPARTA PRAHA 19:55 (12:26)

Pětky 3:9 * rozhodčí Juřica * ŽK Kulhavý (SPA) * 45 diváků

Body: Galeja 10 (2P), Musil 5, Marek 2 (KP), Regec 2 (KP) – Krejzl 15 (3P), Rozkošný 9 (1P,2KP), Kulhavý 7 (1P,1KP), Čížek 5, Harazim 5, Zámyslický 5, Dufek 4 (2KP)

Naše společenství (Havířov+Mariánské Hory a hostující hráči Žiliny) zpočátku kontrolovalo vývoj zápasu, drželo míč, drželo území, ale scházel tomu závěr. Sparta podnikala rushové výpady a přenášela hru kopy za naši obranu. Tam byl také zárodek první pětky Sparty, položila ji průnikem skrz naši obranu po mlýnu.

Celých 5 minut pak naši znovu Spartu sevřeli do kleští, ale tentokrát s úspěchem a bylo srovnáno. Jenže Sparta dokázala využít i těch málo chvil, kdy v této fázi hry byla u míče, rychlými přihrávkami přesouvala hru a hledala slabá místa v naší obraně, až je našla, Krejzl proběhl 70 metrů k dalším bodům Sparty. To naši stále ještě dokázali držet míč i území a tak ještě jednou téměř vyrovnali, nedali však kop.

Jenže to bylo z naší strany všechno, Sparta se začala stále více prosazovat, průnik každého Sparťana zaměstnal dva tři naše hráče a to ještě s takovou zátěží dokázal uběhnout pět i deset metrů. Nyní začala Sparta trvale okupovat naši polovinu hřiště a vyneslo jí to dvě pětky.

Po poločase přišla zmíněná dvanáctiminutovka, během které Sparta položila pětkrát a dosáhla rozhodujícího a pro naše barvy demoralizujícího náskoku. Až v samotném závěru se naši zase vzmužili a začali hosty tlačit, vyneslo jim to po několika trestných kopech průnik Galeji a snížení. V samém závěru měli Lukáš Regec s Dominikem Wardasem v rukou pětku, ale Lukáš hodil míč Dominikovi pod nohy.

Co bylo dobře:

V okamžicích dobré pohody v týmu kontrola míče, práce v seskupeních a vytváření tlaku na soupeře, mlýny i autová vhazování. Některé momenty při napadání sparťanské obrany po cílených překopech.

Co bylo špatně:

Individuální (u některých hráčů katastrofální) obrana, taktická obrana s nedržením obranné lajny a nekomunikací mezi hráči útočné formace – hráči si nekontrolují navzájem postavení, nepovolávají spoluhráče, když vidí, že se soupeř začíná formovat k přečíslení, každý vybíhá do obrany jinak. Pomalá rozehrávka mezi mlýnovkou a útokovkou. Dlouhé držení míče některými útočníky, kteří hledají, komu přihrát, když už je soupeř drží za límec. Celková pomalost akcí. Viditelná ztráta morálky a ztráta chuti hrát, když se přestalo dařit a soupeř získal navrch.

Ano, Sparta byla těžký soupeř na začátek sezóny bez jediného přípravného zápasu, pokud se postupně odstraní nejkřiklavější nedostatky, a tým bude hrát alespoň s takovou chutí, jak na začátku utkání a zlepší obranu, může myslet i na lepší výsledky.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.