Dvanáctiletým se na turnaji v Bystrci příliš nevedlo

23. září 2023 (17:32)

KlubovéZpravodajství

Bystrc 16. září 2023 (Petr Basel) – Na druhý turnaj moravského přeboru jsme vyjeli do Brna-Bystrce. V kategorii U12 jsme pro velké množství absencí bohužel přijeli jen s 8 hráči. V roji hráli Jarda, Gabča a Boris, který absolvoval pouhé 2 tréninky, na mlýnové spojce hrál Kryštof, útokovou spojku hrál Mates, tříčtvrtky Viky, Adrian a na křídle Ema.

10 účastníků turnaje U12 bylo rozděleno do kategorií Basic a Major. Ve skupině Major hrály 4 týmy a ve skupině Basic 6 týmů. Sportovní ředitel Bystrce vzal až příliš striktně doporučení komise mládeže České rugbyové unie, aby se kategorie U12 pomalu přibližovala poměrům kategorie U14 hlavně delším časem zápasů, nehrálo se tudíž systémem každý s každým, ale ve skupině Major hrály týmy jen 2 zápasy v délce 2x12 minut a ve skupině Basic 3 zápasy v délce 2x8 minut. Původně to mělo být 2x5 minut, což nakonec po jednom odehraném zápase bylo nepochopitelně změněno na 1x10 minut.

Náš tým se postupně utkal s Ostravou, Bystrcí Orange a Zlínem. První zápas s Ostravou jsme odehráli po dohodě v 8 hráčích. V tomto zápase se projevilo podstatné zlepšení ve hře našeho celku oproti minulému týdnu, kdy jsme se stejným soupeřem podlehli 0:7. Dnes skončil zápas 3:4 v náš neprospěch, kdy až do konce zápasu jsme sahali po remíze.

Druhý zápas jsme odehráli s domácí Bystrcí také v 8 hráčích. Začali jsme velmi aktivně, dostali se do vedení, ale pak soupeř po několika trestných kopech v rychlém sledu převážně za ofsajdová postavení bohužel otočil skóre na 1:4. Náš tým se nicméně snažil hrát pořád aktivně, snížil na 2:4, ale pak z přemíry snahy nabídl soupeři další trestné kopy, čehož Bystrc využil a upravil skóre na konečných 2:6.

V posledním zápase jsme se střetli se Zlínem. Protože Dragon Brno už měl dohrány své zápasy, tak nám zapůjčil 3 hráče, abychom mohli aspoň poslední zápas odehrát v plném počtu 9 hráčů. Jednalo se opět o velmi vyrovnaný mač, kdy přes velké odhodlání hráčů rozhodlo více trestných kopů v náš neprospěch. Tentokráte se k trestným kopům za ofsajdy přidaly i za vysoké skládky, které bohužel soupeř dokázal využít a zápas skončil 3:5.

Závěrem bych chtěl hráče, kteří se zúčastnili tohoto turnaje velmi pochválit jak za přístup k zápasům, odhodlání a herní zlepšení, kterého za týden dosáhli. Kdybychom vyjeli na turnaj v dostatečném počtu, tak výsledky mohly být výrazně lepší.

Dovětek STK Morava

Sportovní ředitel Bystrce nerespektoval rozpis turnajové série a vzal až příliš striktně doporučení komise mládeže České rugbyové unie, aby se kategorie U12 pomalu přibližovala poměrům kategorie U14 hlavně delším časem zápasů, nehrálo se tudíž systémem každý s každým, ale počet utkání byl omezen.

Jestliže úprava pravidel pro utkání kategorie U12 praví, že maximální doba hry je 90 minut za 24 hodin, tedy v průběhu dvou dnů, vychází nám na jeden den 45 minut, popsaným opatřením však tým U12 odehrál pouhých 30 minut. Kvůli tomu cestoval téměř celou Moravou 200 kilometrů do Bystrce, aby se při 6 účastnících skupiny Basic utkal s pouhými třemi soupeři. Opatření komise mládeže může možná vyhovovat českým či spíše pražským klubům, ale rozhodně ne Moravě. Že by se kolegové v Praze zhlédli ve sloganu „Co je dobré pro General Motors, musí být dobré pro celý svět?“ Nemůže však platit pro moravské ragby, kde k sobě máme mnohem dál než z Vysočan do Petrovic!