Do mistrovství světa 2023 zbývá 100 dní

3. června 2023 (19:17)

SvětovéZpravodajství

Hlavní ragbyová událost planety je stále blíž

World Rugby 31. května 2023 – Přípravy na mistrovství světa 2023 dospěly do rozhodující fáze. Přesně o 100 dní později v Saint-Denis na Stade de France zahájí týmy Francie a Nového Zélandu desáté mistrovství světa v ragby.

Turnaj slibuje, že bude nejúspěšnější z hlediska diváckého pokrytí. Vstupenky na zápasy mistrovství světa 2023 byly loni vyprodány v rekordním čase a podle všeho počet diváků na tribunách mistrovství světa překoná rekord z roku 2015. Podle organizačního výboru se v září až říjnu očekává příjezd 600 000 zahraničních fanoušků. Celkem se na zápasy turnaje Webba Ellise prodalo 2,5 milionu vstupenek, což znamená plný dům na při každém zápase turnaje. Podle World Rugby bude pro 72 procent fanoušků návštěva zápasů mistrovství světa rodinnou událostí.

V každém z devíti měst turnaje budou ve dnech utkání otevřeny zóny pro fandy s kapacitou až 40 000 lidí. Fanoušci, kteří nebudou na stadionech, v nich budou moci sledovat zápasy, navštěvovat koncerty slavných interpretů a prostě se jen kulturně bavit. Menu ragbyové vesnice bude založeno na místní kuchyni, což fanouškům z jiných zemí umožní ponořit se do kultury Francie ještě hlouběji. 

100 dní před datem mistrovství světa není jen symbolické. To je den, kdy jej současný držitel poháru Webb Ellis Cup předá pořadatelské zemi. Dnes proběhne oficiální ceremoniál předání trofeje a včera hlavní ragbyová relikvie přiletěla do Francie speciálním letadlem. A ctí předat pořadatelům mistrovství světa byl Tendai Mtawarira, jeden z klíčových hráčů jihoafrického týmu 2019.

Dnes také World Rugby představilo medaile, které obdrží vítězové turnaje. Medaile jsou dílem Orange Group a Pařížské mincovny. Charakteristickým prvkem medailí mistrovství světa 2023 je, že jsou vyrobeny z recyklovaných součástí mobilních telefonů. World Rugby tak plní své závazky snížit dopad hlavního ragbyového turnaje na životní prostředí. Na výrobu každé medaile bylo použito 138 starých mobilních telefonů.


Hostitelská města:

Paříž-Saint-Denis, Marseille, Lyon, Lille, Bordeaux, Saint-Étienne, Nice, Nantes a Toulouse.

Skupiny:

Skupina A: Nový Zéland, Francie, Itálie, Uruguay, Namibie

Skupina B: Jižní Afrika, Irsko, Skotsko, Tonga, Rumunsko

Skupina C: Austrálie, Wales, Fidži, Gruzie, Portugalsko

Skupina D: Anglie, Argentina, Japonsko, Samoa, Chile

Rozhodčí:

Hlavní: Nika Amashukeli (Gruzie), Wayne Barnes (Anglie), Nick Berry (Austrálie), Andrew Brace (Irsko), Matt Carley (Anglie), Carl Dixon (Anglie), Angus Gardner (Austrálie), Ben O'Keeffe (Nový Zéland), Luke Pierce (Anglie), Yako Peiper (Jižní Afrika), Mathieu Reynal (Francie), Paul Williams (Nový Zéland)

Asistenti: Chris Busby (Irsko), Pierre Brousset (Francie), James Doleman (Nový Zéland), Craig Evans (Wales), Andrea Piardi (Itálie), Christophe Ridley (Anglie), Jordan Way (Austrálie)

Rozhodčí TMO: Brett Cronan (Austrálie), Tom Foley (Anglie), Marius Jonker (Jihoafrická republika), Brian McNice (Irsko), Joy Neville (Irsko), Brandon Pickerill (Nový Zéland), Ben Whitehouse (Wales)

Mistrovství světa začíná na Saint-Denis  8. září utkáním Francie s Nového Zélandem a končí finálovým zápasem 28. října.

 

O Autorovi

Redakce

Další články autora