Dnes ráno začaly 22. hry Commonwealthu

29. července 2022 (15:03)

SvětovéZpravodajství

Birmingham - Hry Commonwealthu sice nepatří mezi top světové sportovní události, ale mají velký význam v převážné části světa, rozhodně tedy v zemích Britského společenství národů. Her, které začaly dnes, se zúčastní 72 zemí a přes 4 a půl tisíce sportovců. Dnes také začíná sedmičkový ragbyový turnaj mužů a žen, který vyvrcholí finálovými zápasy v neděli. Šestnáct zemí odehraje sedmičkový turnaj mužů, osm zemí hraje turnaj žen, tituly z posledních her – Gold Coast, Austrálie 2018 – obhajuje v obou kategoriích Nový Zéland. Hraje se na stadionu Coventry Building Society Arena, domovském stadionu Wasps.

 

Tituly obhajuje Nový Zéland

Ragbyové sedmičky se od her 1998 v Kuala Lumpuru v Malajsii hrály na každých dalších Hrách Commonwealthu. Federace her Commonwealthu určila, že rugby sevens bude patřit do "jádra" sportů na hrách, to znamená, že musí být zařazeno do programu všech budoucích her.

Nejúspěšnějším týmem mužů je Nový Zéland, který získal zlatou medaili čtyřikrát. Jižní Afrika vyhrála turnaj v Glasgow v roce 2014, když  ve finále porazila obhájce Novozélanďany. Ženské sedmičky měly debut na Hrách Commonwealthu v roce 2018. Prvním a dosud jediným vítězem jsou novozélandské Black Ferns.

Muži – skupina A

Nový Zéland
Anglie
Samoa
Srí Lanka

Muži – skupina C

Fidži
Kanada
Wales
Zambie

Ženy – skupina A

Nový Zéland
Kanada
Anglie
Srí Lanka

Muži – skupina B

Jižní Afrika
Skotsko
Tonga
Malajsie

Muži – skupina D

Austrálie
Keňa
Uganda
Jamajka

Ženy – skupina B

Austrálie
Fidži
Skotsko
Jižní Afrika

Postupový klíč ženy

Dva nejlepší týmy v každé skupině postupují do semifinále o 1. až 4. místo s programem 1.A vs. 2.B  a 1.B vs. 2.A, poražení z těchto zápasů hrají o 3. místo, vítězové o 1. místo.

Týmy ze 3. a 4. místa základních skupin hrají semifinále 3.A vs. 4.B a 3.B vs. 4.A - poražení z těchto utkání hrají o 7. místo, vítězové hrají o 5. místo.

Postupový klíč muži

Dva nejlepší týmy v každé skupině postoupí do čtvrtfinále o 1. až 8. místo, zbývající týmy budou bojovat o deváté až šestnácté místo.

Výsledky naleznete ve výsledkovém servisu Ragbyový víkend - 30. týden 2022

O Autorovi

Redakce

Další články autora