Dnes podruhé v historii Springboks v. Lelos

2. července 2021 (16:21)

SvětovéZpravodajství

Snímek z historicky prvního utkání Springboks a Lelos na RWC v roce 2003 v Sydney

V 19 hodin jihoafrického i našeho času se podruhé v historii střetnou Springboks s gruzínskými Lelos. Bude to ale poprvé, kdy se Gruzínci představí v Jižní Africe. K předchozímu utkání mezi oběma týmy došlo před 18 lety v Sydney ve skupině C mistrovství světa a Springboks vyhráli 46:19. Nutno podotknout, že to byla vůbec první účast Gruzie na mistrovství světa a skončilo fiaskem (Anglie 6:84, Samoa 9:46, Jižní Afrika 19:46 a Uruguay 12:24). Lelos se tehdy s mistrovstvím rozloučili s nulovým ziskem bodů a skóre 46:200.

Gruzínci se střetli s jihoafrickým výběrem už v roce 2001 v Tbilisi, když do Gruzie zavítala Jižní Afrika „A,“ první kontakt skončil porážkou Lelos 17:31. Kromě toho se Gruzínci v průběhu dalších let utkali s jihoafrickými výběry v rámci Poháru Národů IRB (IRB Nations Cup) v Bukurešti, ale byli to dvakrát Emerging Springboks (7:24 a 3:11) a jednou South Africa XV (17:31). Naposledy se střetli v roce 2013 v IRB Tbilisi Cup s Prezidentskou XV SA a prohráli16:21.

Gruzínci sice zatím odešli z každého kontaktu s jihoafrickým ragby poraženi, ale není rok 2003 nebo 2013, Lelos jsou díky mistrovství Evropy rozehraní – naposledy porazili minulou sobotu Nizozemsko 48:15, zatímco Springboks od mistrovství světa 2019 20 měsíců nehráli. O to víc jsou však nadrženi. A jak řekl kapitán Springboks Siya Kolisi, je tu ještě jeden moment, který Boks pohání: „Nehrajeme sami za sebe, zastupujeme všechny lidi, kteří nás podporují, aby se na jejich tvářích objevil úsměv. Pro nás jako tým je to to, co milujeme a proč tomu každý den dáváme všechno. Je to obrovské privilegium být v pozici, v jaké jsme, umět lidi rozesmát a dát jim naději. V posledních několika dnech byly uzavřeny podniky kvůli pandemii a možná jeden zápas může udělat ty lidi, kteří jí byli postiženi, šťastnými. Nehrajeme jen pro sebe jako Springboks, které zastupujeme,“ prohlásil Kolisi.

Jihoafrická media míní, že pro Gruzii by Kolisiho slova znít jako zlověstné varování.

O Autorovi

Redakce

Další články autora